Her er verdens største chip-opkøbere - to selskaber dominerer markedet

Samsung og Apple er uden sammenligning verdens største opkøbere af halvlederchip. Se listen over de 10 største opkøbere her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Samsung og Apple er uden sammenligning verdens største opkøbere af chip, viser en ny opgørelse fra Gartner.

De to selskaber står for indkøb af næsten 20 procent af alle de chip, der i 2017 blev solgt i verden.

I alt købte de to selskaber chip for 81,8 milliarder dollar i årets løb.

Apple og Samsung har skruet gevaldigt op for de beløb, som de bruger på chip-indkøb i de senere år. I 2016 spenderede de to selskaber således ‘kun’ omkring 60 milliarder dollar på chip.

Ifølge Gartner betyder de to selskabers position som de tungeste opkøbere, at de har ‘betydelig indflydelse’ på udviklingen af hele markedet.

“De to selskaber har ligget i spidsen siden 2011 og har fortsat betydelig indflydelse på teknologi- og pris-udvikling for hele halvleder-industrien,” lyder det fra Gartner.

Gartner peger på, at de 10 største OEM’er - der producerer hardware og køber processorer op for andre - sidder på 40 procent af hele markedet.

Af dem står Apple og Samsung altså for halvdelen.

De 10 største OEM’er sad på blot 31 procent af markedet året før.

Og Gartner forventer, at denne trend vil fortsætte, og de 10 førende opkøbere vil lægge yderligere afstand til resten af markedet i det kommende år.

Ifølge analysehuset er priserne på DRAM og NAND-flashhukommelse steget voldsomt i årets løb.

Prisstigningen har ført til, at de fleste OEM’er - der producerer hardware - har stået over for komponent-mangel og prisstigninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job