Her er verdens største chip-opkøbere - to selskaber dominerer markedet

Samsung og Apple er uden sammenligning verdens største opkøbere af halvlederchip. Se listen over de 10 største opkøbere her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Samsung og Apple er uden sammenligning verdens største opkøbere af chip, viser en ny opgørelse fra Gartner.

De to selskaber står for indkøb af næsten 20 procent af alle de chip, der i 2017 blev solgt i verden.

I alt købte de to selskaber chip for 81,8 milliarder dollar i årets løb.

Apple og Samsung har skruet gevaldigt op for de beløb, som de bruger på chip-indkøb i de senere år. I 2016 spenderede de to selskaber således ‘kun’ omkring 60 milliarder dollar på chip.

Ifølge Gartner betyder de to selskabers position som de tungeste opkøbere, at de har ‘betydelig indflydelse’ på udviklingen af hele markedet.

“De to selskaber har ligget i spidsen siden 2011 og har fortsat betydelig indflydelse på teknologi- og pris-udvikling for hele halvleder-industrien,” lyder det fra Gartner.

Gartner peger på, at de 10 største OEM’er - der producerer hardware og køber processorer op for andre - sidder på 40 procent af hele markedet.

Af dem står Apple og Samsung altså for halvdelen.

De 10 største OEM’er sad på blot 31 procent af markedet året før.

Og Gartner forventer, at denne trend vil fortsætte, og de 10 førende opkøbere vil lægge yderligere afstand til resten af markedet i det kommende år.

Ifølge analysehuset er priserne på DRAM og NAND-flashhukommelse steget voldsomt i årets løb.

Prisstigningen har ført til, at de fleste OEM’er - der producerer hardware - har stået over for komponent-mangel og prisstigninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job