Intel: “Vores næste processorer vil være hardware-beskyttet mod Spectre og Meltdown”

Meltdown og Spectre har skabt ravage i tech-verdenen, men Intel lover, at kommende processorer vil være beskyttet mod de to sårbarheder.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

De to processor-sårbarheder Meltdown og Spectre har skabt gigantiske problemer for alle verdens processor-producenter.

Særligt Intel kæmper ihærdigt med at få lukket hullerne, der kan give kriminelle ubesværet adgang til dine personlige oplysninger via din processors indbyggede hukommelse.

Løsningerne har dog samtidig givet store problemer for Intel og AMD, hvor computere både er blevet svagere og nogle oplever gentagne genstarter.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Nu lover Intel dog, at kommende processorer lanceret i 2018 vil være beskyttet på hardwareniveau mod Spectre-sårbarheden.

Det skriver blandt andet Onmsft.com.

Intel-CEO Brian Krzanich fortalte ved et investormøde fornylig, at de to sårbarheder tvinger producenterne til at ændre det ellers klassiske chip-design i fremtiden.

Ligeledes fortalte han, at man hos Intel har “sat de klogeste hoveder” på at arbejde på silicium-baserede ændringer for at indbygge beskyttelse mod Spectre og Meltdown.

De første processor med de ændringer vil udkomme i løbet af i år, forklarer Krzanich.

De to sårbarheder har givet store problemer ikke kun hos pc-producenter, men også hos mobilproducenter.

Blandt andet kom det frem, at ældre iPhones også blev langsommere af en opdatering, der skulle beskytte mod sårbarheden.

Læs også: Apples sikkerhedsopdatering gør din [b]iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Læs også: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

[/b]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

KMD A/S

Head of Development

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job