Intel: “Vores næste processorer vil være hardware-beskyttet mod Spectre og Meltdown”

Meltdown og Spectre har skabt ravage i tech-verdenen, men Intel lover, at kommende processorer vil være beskyttet mod de to sårbarheder.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

De to processor-sårbarheder Meltdown og Spectre har skabt gigantiske problemer for alle verdens processor-producenter.

Særligt Intel kæmper ihærdigt med at få lukket hullerne, der kan give kriminelle ubesværet adgang til dine personlige oplysninger via din processors indbyggede hukommelse.

Løsningerne har dog samtidig givet store problemer for Intel og AMD, hvor computere både er blevet svagere og nogle oplever gentagne genstarter.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Nu lover Intel dog, at kommende processorer lanceret i 2018 vil være beskyttet på hardwareniveau mod Spectre-sårbarheden.

Det skriver blandt andet Onmsft.com.

Intel-CEO Brian Krzanich fortalte ved et investormøde fornylig, at de to sårbarheder tvinger producenterne til at ændre det ellers klassiske chip-design i fremtiden.

Ligeledes fortalte han, at man hos Intel har “sat de klogeste hoveder” på at arbejde på silicium-baserede ændringer for at indbygge beskyttelse mod Spectre og Meltdown.

De første processor med de ændringer vil udkomme i løbet af i år, forklarer Krzanich.

De to sårbarheder har givet store problemer ikke kun hos pc-producenter, men også hos mobilproducenter.

Blandt andet kom det frem, at ældre iPhones også blev langsommere af en opdatering, der skulle beskytte mod sårbarheden.

Læs også: Apples sikkerhedsopdatering gør din [b]iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Læs også: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

[/b]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen