Intel: “Vores næste processorer vil være hardware-beskyttet mod Spectre og Meltdown”

Meltdown og Spectre har skabt ravage i tech-verdenen, men Intel lover, at kommende processorer vil være beskyttet mod de to sårbarheder.

Artikel top billede

(Foto: Contact me chatree@hotmail.co.th or chatree.jyy@gmail.com / Chatree Jaiyangyuen)

De to processor-sårbarheder Meltdown og Spectre har skabt gigantiske problemer for alle verdens processor-producenter.

Særligt Intel kæmper ihærdigt med at få lukket hullerne, der kan give kriminelle ubesværet adgang til dine personlige oplysninger via din processors indbyggede hukommelse.

Løsningerne har dog samtidig givet store problemer for Intel og AMD, hvor computere både er blevet svagere og nogle oplever gentagne genstarter.

Læs også: Microsofts Spectre-modtræk gør Windows 10 lidt langsommere - men Windows 7 og 8 bliver hårdt ramt

Nu lover Intel dog, at kommende processorer lanceret i 2018 vil være beskyttet på hardwareniveau mod Spectre-sårbarheden.

Det skriver blandt andet Onmsft.com.

Intel-CEO Brian Krzanich fortalte ved et investormøde fornylig, at de to sårbarheder tvinger producenterne til at ændre det ellers klassiske chip-design i fremtiden.

Ligeledes fortalte han, at man hos Intel har “sat de klogeste hoveder” på at arbejde på silicium-baserede ændringer for at indbygge beskyttelse mod Spectre og Meltdown.

De første processor med de ændringer vil udkomme i løbet af i år, forklarer Krzanich.

De to sårbarheder har givet store problemer ikke kun hos pc-producenter, men også hos mobilproducenter.

Blandt andet kom det frem, at ældre iPhones også blev langsommere af en opdatering, der skulle beskytte mod sårbarheden.

Læs også: Apples sikkerhedsopdatering gør din [b]iPhone langsommere: Mister op til 40 procent ydeevne i test

Læs også: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

[/b]

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S