Artikel top billede

Aarhusianske Søgemedier solgt til kapitalfond - selskabet er nu mere end en kvart milliard kroner værd

Det digitale rådgivningshus Søgemedier er blevet solgt for et større millionbeløb, men målet er stadig at blive en kæmpe på det danske marked

Den aarhusianske rådgivningsvirksomhed Søgemedier har skiftet ejerskab, men den tidligere indehaver og direktør, Allan Damborg, bliver siddende ved roret med seriøse opkøbsdrømme.

Det skriver Børsen.

Søgemedier er et digitalt rådgivningsselskab, der efter telefonbogens død tilbage i 2008 skulle gøre det lettere for mindre virksomheder at finde de internetmedier, der var bedst at annoncere i.

Virksomheder som ellers tidligere ville annoncere i telefonbøger, og som ikke kan eller har tid til at sætte sig ind i Facebook, Google Adwords eller Instagram.

60 procent af Søgemidler bliver nu solgt til kapitalfonden Adelis, der var en af 22 bejlere, der kæmpede for at få lov til at købe virksomheden.

Prisen er ukendt, men kilder siger til Børsen, at handlen værdisætter Søgemidler til mere end 250 millioner kroner.

Læs også: Det læser Computerworld: The Four: The Hidden DNA of Amazon, Apple, Facebook and Google

Allan Damborg bliver stadig selv i virksomheden - det var et krav fra Adelis - og målet er vækst.

"Jeg vil gerne bygge en virksomhed, der er lige så stor som De Gule Sider i deres velmagtsdage, hvor de havde 100.000 kunder. Der kommer til at ske en konsolidering i det her marked, og den skal vi være i front af," siger Allan Damborg til Børsen.

Han fortæller også til Børsen, at opkøb skal ske så hurtigt som muligt.

Læs også: Startup-virksomheder klar til opgør med de gamle banker: EU-bombe kan køre bankerne ud på et sidespor




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere