Markant stigning: Google slettede over 700.000 apps fra Google Play Store i 2017

Google benyttede machine learning til at rydde op i sin app-butik, hvilket har resulteret i en markant stigning i slettede apps. Mange flere skal slettes, lyder det fra Google.

Artikel top billede

Tidligere i januar slettede Google 60 spil fra selskabets app-butik. De indeholdte alle upassende reklamer til børn, lød vurderingen.

Det er dog kun en dråbe i havet. Ifølge Google blev over 700.000 apps slettet fra Play Store i 2017.

Det er en stigning på 70 procent i forhold til 2016, og sel vom 700.000 apps lyder af meget, fortæller Google også, at selskabet via machine learning er blevet meget bedre til at fjerne apps, inden de kan gøre skade.

Google skriver, at mere end 99 procent af alle apps med “ondsindet indhold” bliver fjernet, inden nogen overhovedet når at downloade dem.

Den store stigning i antallet af fjernede apps skyldes, at machine learning med tiden er blevet bedre til at spotte apps med eksempelvis upassende indhold eller malware.

Læs også: 500 forskellige Android-apps ramt af spyware - downloadet over 100 millioner gange

Mellem de 700.000 apps var der:

Kopi-apps:
Apps, der forsøgte at snyde brugere ved at kopiere allerede eksisterende apps. Google fortæller, at knap 250.000 apps ud af de 700.000 slettede apps var kopier.

Apps med upassende indhold:
Apps som indeholdte pornografi, ekstrem vold, had eller ulovlige handlinger.

Potentielt skadelige apps:
Apps, som kan skade din smartphone eller tablet med eksempelvis phishing og forfalskede apps. Google fortæller, at relativt få af disse typer apps fjernes,, da Google allerede screener sine apps.

Google indrømmer dog, at der skal ske mere. De seneste 60 slettede apps, der viste upassende reklamer til børn - den såkaldte Adult Swine Bug - viser, skriver Google i et opslag - at nogle stadig har sneget sig igennem Googles sikkerhedsnet.

Læs også: Her er årsagen til, at Android-markedet bløder, mens Apple nu lancerer en ny kassesucces

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect