Xerox fusionerer med japansk kæmpefirma i handel til 36 milliarder kroner

Printergiganten Xerox fusioneres ind i eget datterselskab efter mange års hård kamp.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske printergigant Xerox Corp fusioneres ind i sit eget joint venture, Fuji Xerox, som selskabet i 50 år har ejet sammen med japanske Fujifilm.

I en ny handel til 6,1 milliarder dollar - godt 36 milliarder kroner - lægges Xerox sammen med Fuji Xerox, som Fujifilm kommer til at eje 50,1 procent af.

Fusionen kommer i en tid, hvor begge selskaber er under stort pres.

Xerox har været under voldsom pres i flere år, hvor selskabet har kæmpet for at finde en vej ud ad krisen, nye vækstmuligheder og nye forretningsområder.

Det gælder også herhjemme, hvor forretningen i de seneste 10-12 år er skrumpet til halv størrelse. Selskabet omsatte i seneste kendte regnskabsår for 106 millioner kroner herhjemme og landede et overskud på fem millioner kroner.

Selskabets omsatte i 2004 for mere end 300 millioner kroner i Danmark og landede i 2007 eksempelvis et overskud på 32 millioner kroner.

Selskabet blev skabt og opbygget på kopimaskiner og sad engang så tungt på markedet, at firmanavnet i årevis er blevet anvendt som et verbum i USA [‘to xerox,’ red].

Men selskabet har ikke været i stand til at fastholde sin position på markedet for fotokopier.

Det gælder også Fujifilm, der netop har offentliggjort en indtjenings-nedgang på næsten 30 procent i selskabets division for såkaldte ‘dokument-løsninger.’

“Det har været en hurtig beslutningsproces, men efter min mening en kreativ en af slagsen. Den nye struktur vil gøre det muligt at udnytte styrken i alle selskaberne,” lyder det fra Fujifilms CEO, Shigetaka Komori.

Ifølge Reuters vil de to selskaber nu under det nye ejerskab indgå i en joint venture med fælles udviklingsafdeling, fælles indkøb og lignende.

Det skal ifølge planen udløse besparelser på mindst 1,7 milliarder dollar inden 2020, lyder det fra de to selskaber.

Selskabet får navnet Fuji Xerox og bliver et datterselskab under Fujifilm med delt hovedkvarter i USA og Japan. Ny direktør bliver nuværende Xerox-direktør Jeff Jacobson, mens Fujifilms CEO, Shigetaka Komori, bliver bestyrelsesformand.

Du kan læse hele beskeden fra Fujilfilm Holdings her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job