Xerox fusionerer med japansk kæmpefirma i handel til 36 milliarder kroner

Printergiganten Xerox fusioneres ind i eget datterselskab efter mange års hård kamp.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske printergigant Xerox Corp fusioneres ind i sit eget joint venture, Fuji Xerox, som selskabet i 50 år har ejet sammen med japanske Fujifilm.

I en ny handel til 6,1 milliarder dollar - godt 36 milliarder kroner - lægges Xerox sammen med Fuji Xerox, som Fujifilm kommer til at eje 50,1 procent af.

Fusionen kommer i en tid, hvor begge selskaber er under stort pres.

Xerox har været under voldsom pres i flere år, hvor selskabet har kæmpet for at finde en vej ud ad krisen, nye vækstmuligheder og nye forretningsområder.

Det gælder også herhjemme, hvor forretningen i de seneste 10-12 år er skrumpet til halv størrelse. Selskabet omsatte i seneste kendte regnskabsår for 106 millioner kroner herhjemme og landede et overskud på fem millioner kroner.

Selskabets omsatte i 2004 for mere end 300 millioner kroner i Danmark og landede i 2007 eksempelvis et overskud på 32 millioner kroner.

Selskabet blev skabt og opbygget på kopimaskiner og sad engang så tungt på markedet, at firmanavnet i årevis er blevet anvendt som et verbum i USA [‘to xerox,’ red].

Men selskabet har ikke været i stand til at fastholde sin position på markedet for fotokopier.

Det gælder også Fujifilm, der netop har offentliggjort en indtjenings-nedgang på næsten 30 procent i selskabets division for såkaldte ‘dokument-løsninger.’

“Det har været en hurtig beslutningsproces, men efter min mening en kreativ en af slagsen. Den nye struktur vil gøre det muligt at udnytte styrken i alle selskaberne,” lyder det fra Fujifilms CEO, Shigetaka Komori.

Ifølge Reuters vil de to selskaber nu under det nye ejerskab indgå i en joint venture med fælles udviklingsafdeling, fælles indkøb og lignende.

Det skal ifølge planen udløse besparelser på mindst 1,7 milliarder dollar inden 2020, lyder det fra de to selskaber.

Selskabet får navnet Fuji Xerox og bliver et datterselskab under Fujifilm med delt hovedkvarter i USA og Japan. Ny direktør bliver nuværende Xerox-direktør Jeff Jacobson, mens Fujifilms CEO, Shigetaka Komori, bliver bestyrelsesformand.

Du kan læse hele beskeden fra Fujilfilm Holdings her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S