Mærsk og IBM's blockchain-projekt udfordres: Konkurrenter udvikler på lignende løsninger

A.P Møller-Mærsk og IBM har annonceret et større samarbejde om at bruge blockchain-teknologi i shippingbranchen, men konkurrenter er klar med lignende løsning

Artikel top billede

Det er ikke kun Mærsk og IBM, der er på vej med en blockchain-baseret løsning til shipping industrien.

Det skriver Børsen.

Avisen skriver, at analysehuset Alphaliner i en opgørelse viser en række konkurrenter, der også er i færd med at udvikle blockchain-projekter, og flere har været i gang i op imod et halvt år længere end Mærsk/IBM-satsningen.

Det gælder blandt andet megarederierne Mitsui, K-Line og NYK.

"Det er en kæmpe udfordring for Mærsk, for det handler altid om at blive standardløsningen med nye teknologier. Det var det samme med kampen mellem Betamax og VHS. Det format, der starter med at få flest følgere, vil helt automatisk udkonkurrere de andre, og det samme vil ske her," siger Bjarke Staun-Olsen, partner i venturefonden Creandum og ekspert i blockchain til Børsen.

Mærsk virker enig og skriver i et skriftligt svar til Børsen, at Mærsk og IBM’s succes afhænger af udviklingen af andre løsninger.

Du kan læse mere om udsigterne i blockchain-teknologien her: Blockchain bliver den helt store killer app for supply chain i 2018: Mindre snyd, mindre spild - har nogen råd til at lade være?

Skærer mellemled væk

Formålet med samarbejdet mellem IBM og Mærsk er at udvikle et handelssystem, der på sigt kan skære nogle af de dyre mellemled i logistikkæden væk.

Den nye platform kommer til at gøre brug af blockchain-teknologien, der i praksis fungerer som en åben transaktionsliste.

Den skal gøre det muligt for aktørerne i verdenshandlen at udveksle informationer med hinanden på en hurtig og effektiv måde.

Blockchain er i dag mest kendt som den underliggende teknologi bag kryptovalutaer som bitcoin.

Men det er IBM’s forhåbning, at den nye fragtplatform kan sikre blockchain et gennembrud som den førende teknologi i shipping-industrien.

”Vores joint-venture med IBM betyder, at vi kan nu kan sætte fart under anvendelsen af denne spændende teknologi hos de millioner af organisationer over hele verden, der spiller en så afgørende rolle i en af de mest komplekse netværk i verden, nemlig den globale logistikkæde,” siger Bridget van Kralingen, senior vice president i IBM Global Industries Solutions and Blockchain.

IBM og Mærsk fortæller dog også, at der vil gå flere år at skabe økosystemet.

Læs også: Mærsk om ny blockchain-platform: Det tager flere år at skabe økosystemet

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamleder til Center for CNE-operationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network