TDC fusionerer med MTG's nordiske forretning i milliardhandel: TV3-ejere overtager 28 procent af TDC

TDC fusionerer med tv-giganten Modern Times Groups nordiske forretning. TDC betaler 2,5 milliarder kroner til MTG, hvis ejere til gengæld overtager 28 procent af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Dansk TDC Group fusionerer med den store underholdningskoncern Modern Times Groups nordiske forretning, meddeler selskaberne.

TDC lægger 3,3 milliarder svenske kroner - godt 2,5 milliarder danske kroner - på bordet for for MTG-afdelingerne MTG Nordic Entertainment og Studios, der altså nu lægges sammen med TDC.

Det betyder, at TDC kommer til at håndtere både mobil-, bredbånd, fjernsyn samt hele MTG Nordics tv-kanaler, streaming-tjenester og indhold. 

Dermed “skabes Europas første fuldt integrerede medie- og kommunikations-udbyder,’ lyder det fra selskabet, hvor store tjenester som Viasat, TV3, Get og Viaplay nu samles i et selskab med TDC's topchef Pernille Erenbjerg som direktør.

“MTG Nordics og TDC vil sammen skabe Europas første fuldt integrerede medie- og kommunikationsudbyder. Derfor vil YouSee, Get, Viasat, TV3, Viaplay og adskillige andre velkendte brands blive kombineret til en ny medie- og kommunikationsvirksomhed,” lyder det fra TDC.

Selskabet meddeler endvidere, at ‘kombinationen vil give den samlede virksomhed endnu stærkere innovationskraft og dermed muligheden for at tilbyde endnu mere attraktivt indhold samt den næste generation af underholdningsprodukter.’

Med købet får det, som TDC kalder for ‘den nye virksomhed’ 1.000 dedikerede it-udviklere. De skal blandt andet arbejde på at udvikle ‘mere personlige tv-oplevelser,’ hedder det.

“Den nye virksomhed vil få glæde af stærkt udvalg af indhold med nordisk rækkevidde. Samlet vil den nye virksomhed have tæt på 3 millioner tv-abonnementer på tværs af Sverige, Danmark, Norge og Finland og en samlet rækkevidde på mere end 10 millioner hjem i den nordiske region,” lyder det fra TDC.

For at finansiere købet gennemgår TDC en aktieemission, hvor der udstedes 309.000 nye aktier, som fordeles til MTG’s aktionærer.

Det betyder, at MTG's aktionærer kommer til at eje 28 procent af TDC-koncernen.

Læs også:

TDC i kæmpe digital satsning: Opretter ny organisation med 500 medarbejdere - skal arbejde med it og digitale løsninger

TDC er blevet til lillebror på det nordiske telemarked

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S