Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer

Nets, der blandt andet står bag Dankort og NemID, overtages af amerikansk kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Betalingsgiganten Nets får ny ejer. Det meddeler selskabet fredag. Nets skriver i en meddelelse:

“Alle betingelser for det frivillige anbefalede offentlige tilbud på Nets A/S er blevet opfyldt med en endelig aktionærgodkendelse på ca. 94,1 %.”

Det er den amerikanske kapitalfond Hellman & Friedmann, der står bag købet af Nets.

Købet er en realitet, efter at 94,1 procent af aktionærerne har accepteret buddet på 165 kroner per aktie. Det betyder, at det samlede pris for Nets bliver 33,1 milliarder kroner.

Det betyder også, at Nets nu afnoteres fra børsen, hvor man har kunnet handle aktien siden efteråret 2016.

"En ansvarlig ejer"

Inge Hansen, bestyrelsesformand i Nets, udtaler i en fondsbørsmeddelelse, at han er glad for, at størstedelen af aktionærerne nu har accepteret købstilbuddet fra Hellman &
Friedman:

"Jeg tror på, at Hellman & Friedman er en ansvarlig, vækst-orienteret ejer, der vil være i stand til at have en langsigtet strategisk tilgang til udviklingen af Nets til gavn for alle vores mange aktionærer."

Det var tilbage i september, at Hellman & Friedman via det nyetablerede investeringsselskab Evergood 5 AS afleverede købstilbuddet til aktionærerne i Nets.

Allerede dengang accepterede ejerne af 46 procent af aktiekapitalen tilbuddet - det var Nets’ ledelse samt de to kapitalfonde Advent International og Bain Capital.

Det forventes, at Nets bliver afnoteret i løbet af nogle uger. 

Læs også:

Nets-aktionærer kan blive forgyldt: Her er tilbuddet på Nets fra amerikansk kapitalfond

Nets opruster i kampen mod MobilePay, men gider danskerne overhovedet mobilbetalinger?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S