Nets solgt: Overtages af kapitalfond - dit Dankort og NemID får ny ejer

Nets, der blandt andet står bag Dankort og NemID, overtages af amerikansk kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Betalingsgiganten Nets får ny ejer. Det meddeler selskabet fredag. Nets skriver i en meddelelse:

“Alle betingelser for det frivillige anbefalede offentlige tilbud på Nets A/S er blevet opfyldt med en endelig aktionærgodkendelse på ca. 94,1 %.”

Det er den amerikanske kapitalfond Hellman & Friedmann, der står bag købet af Nets.

Købet er en realitet, efter at 94,1 procent af aktionærerne har accepteret buddet på 165 kroner per aktie. Det betyder, at det samlede pris for Nets bliver 33,1 milliarder kroner.

Det betyder også, at Nets nu afnoteres fra børsen, hvor man har kunnet handle aktien siden efteråret 2016.

"En ansvarlig ejer"

Inge Hansen, bestyrelsesformand i Nets, udtaler i en fondsbørsmeddelelse, at han er glad for, at størstedelen af aktionærerne nu har accepteret købstilbuddet fra Hellman &
Friedman:

"Jeg tror på, at Hellman & Friedman er en ansvarlig, vækst-orienteret ejer, der vil være i stand til at have en langsigtet strategisk tilgang til udviklingen af Nets til gavn for alle vores mange aktionærer."

Det var tilbage i september, at Hellman & Friedman via det nyetablerede investeringsselskab Evergood 5 AS afleverede købstilbuddet til aktionærerne i Nets.

Allerede dengang accepterede ejerne af 46 procent af aktiekapitalen tilbuddet - det var Nets’ ledelse samt de to kapitalfonde Advent International og Bain Capital.

Det forventes, at Nets bliver afnoteret i løbet af nogle uger. 

Læs også:

Nets-aktionærer kan blive forgyldt: Her er tilbuddet på Nets fra amerikansk kapitalfond

Nets opruster i kampen mod MobilePay, men gider danskerne overhovedet mobilbetalinger?

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S