Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

Fire prækvalificerede selskaber er nu godkendt til at konkurrere om at udvikle NemID’s erstatning: MitID

Artikel top billede

Erstatningen til Nets NemID skal findes, og nu er de fire prækvalificerede konkurrenter fundet ud af et større felt. Der har været stor interesse fra markedet.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen.

”Det har været vores mål at skabe størst mulig konkurrence om løsningen, og jeg er glad for, at det tegner godt med de fire tilbudsgivere. Vi går virkelig en spændende tid i møde,” siger vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, Adam Lebech i en pressemeddelelse.

De fire selskaber er:

Hovedleverandør

Samarbejdspartner/e 

CSC Danmark A/S

Entreprise Services Belgium BVBA og Worldline France

Gemalto Danmark A/S

Gemalto AB, Gemalto Oy, Gemalto Middel East, Gemalto Inc. og NNIT A/S

KMD A/S

Nexus Technology GmbH og Nexus Technology SAS

Nets DanID A/S

Nets Danmark A/S


Læs også: Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Udbudsrammen på det kommende MitID står til over 900 millioner kroner, og i alt 14 potentielle leverandører har været i kontakt med Digitaliseringsstyrelsen, før de fire prækvalificerede selskaber blev udvalgt.

”Vi har nu fire stærke leverandører, der gerne vil bidrage til at skabe en solid løsning på MitID, som er både brugervenlig og moderne. Det er fire leverandører med relevant erfaring, som er kompetente til at bidrage til det unikke samarbejde, MitID er, hvor det offentlige og private går sammen om at sikre den nationale, digitale infrastruktur,” siger digitaliseringsdirektør i Finans Danmark, Michael Busk-Jepsen i en pressemeddelelse.

Der er deadline for indledende tilbud allerede den 6 april 2018, hvorefter Digitaliseringsstyrelsen vil gå i gang med at diskutere løsningmuligheder med de prækvalificerede selskaber. Derefter vil der i februar 2019 findes en vinder af kæmpe-udbuddet.

Det nye MitID skal tages i brug fra slutningen af 2020, og det forventes, at udrulningen vil tage omkring et år.

Det nuværende NemID lukkes først, når der er sket en overgang til den nye løsning.

Læs også: Kæmpeudbud til 900 millioner skydes igang: Hvilket selskab skal levere afløseren til NemID?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S