Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

Fire prækvalificerede selskaber er nu godkendt til at konkurrere om at udvikle NemID’s erstatning: MitID

Artikel top billede

Erstatningen til Nets NemID skal findes, og nu er de fire prækvalificerede konkurrenter fundet ud af et større felt. Der har været stor interesse fra markedet.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen.

”Det har været vores mål at skabe størst mulig konkurrence om løsningen, og jeg er glad for, at det tegner godt med de fire tilbudsgivere. Vi går virkelig en spændende tid i møde,” siger vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, Adam Lebech i en pressemeddelelse.

De fire selskaber er:

Hovedleverandør

Samarbejdspartner/e 

CSC Danmark A/S

Entreprise Services Belgium BVBA og Worldline France

Gemalto Danmark A/S

Gemalto AB, Gemalto Oy, Gemalto Middel East, Gemalto Inc. og NNIT A/S

KMD A/S

Nexus Technology GmbH og Nexus Technology SAS

Nets DanID A/S

Nets Danmark A/S


Læs også: Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Udbudsrammen på det kommende MitID står til over 900 millioner kroner, og i alt 14 potentielle leverandører har været i kontakt med Digitaliseringsstyrelsen, før de fire prækvalificerede selskaber blev udvalgt.

”Vi har nu fire stærke leverandører, der gerne vil bidrage til at skabe en solid løsning på MitID, som er både brugervenlig og moderne. Det er fire leverandører med relevant erfaring, som er kompetente til at bidrage til det unikke samarbejde, MitID er, hvor det offentlige og private går sammen om at sikre den nationale, digitale infrastruktur,” siger digitaliseringsdirektør i Finans Danmark, Michael Busk-Jepsen i en pressemeddelelse.

Der er deadline for indledende tilbud allerede den 6 april 2018, hvorefter Digitaliseringsstyrelsen vil gå i gang med at diskutere løsningmuligheder med de prækvalificerede selskaber. Derefter vil der i februar 2019 findes en vinder af kæmpe-udbuddet.

Det nye MitID skal tages i brug fra slutningen af 2020, og det forventes, at udrulningen vil tage omkring et år.

Det nuværende NemID lukkes først, når der er sket en overgang til den nye løsning.

Læs også: Kæmpeudbud til 900 millioner skydes igang: Hvilket selskab skal levere afløseren til NemID?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Formpipe Software A/S

    Junior Applikations-konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    IT Forum Gruppen

    Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura