Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

Fire prækvalificerede selskaber er nu godkendt til at konkurrere om at udvikle NemID’s erstatning: MitID

Artikel top billede

Erstatningen til Nets NemID skal findes, og nu er de fire prækvalificerede konkurrenter fundet ud af et større felt. Der har været stor interesse fra markedet.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen.

”Det har været vores mål at skabe størst mulig konkurrence om løsningen, og jeg er glad for, at det tegner godt med de fire tilbudsgivere. Vi går virkelig en spændende tid i møde,” siger vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, Adam Lebech i en pressemeddelelse.

De fire selskaber er:

Hovedleverandør

Samarbejdspartner/e 

CSC Danmark A/S

Entreprise Services Belgium BVBA og Worldline France

Gemalto Danmark A/S

Gemalto AB, Gemalto Oy, Gemalto Middel East, Gemalto Inc. og NNIT A/S

KMD A/S

Nexus Technology GmbH og Nexus Technology SAS

Nets DanID A/S

Nets Danmark A/S


Læs også: Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Udbudsrammen på det kommende MitID står til over 900 millioner kroner, og i alt 14 potentielle leverandører har været i kontakt med Digitaliseringsstyrelsen, før de fire prækvalificerede selskaber blev udvalgt.

”Vi har nu fire stærke leverandører, der gerne vil bidrage til at skabe en solid løsning på MitID, som er både brugervenlig og moderne. Det er fire leverandører med relevant erfaring, som er kompetente til at bidrage til det unikke samarbejde, MitID er, hvor det offentlige og private går sammen om at sikre den nationale, digitale infrastruktur,” siger digitaliseringsdirektør i Finans Danmark, Michael Busk-Jepsen i en pressemeddelelse.

Der er deadline for indledende tilbud allerede den 6 april 2018, hvorefter Digitaliseringsstyrelsen vil gå i gang med at diskutere løsningmuligheder med de prækvalificerede selskaber. Derefter vil der i februar 2019 findes en vinder af kæmpe-udbuddet.

Det nye MitID skal tages i brug fra slutningen af 2020, og det forventes, at udrulningen vil tage omkring et år.

Det nuværende NemID lukkes først, når der er sket en overgang til den nye løsning.

Læs også: Kæmpeudbud til 900 millioner skydes igang: Hvilket selskab skal levere afløseren til NemID?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S