Disse fire leverandører skal kæmpe om MitID-udbud til 900 millioner kroner

Fire prækvalificerede selskaber er nu godkendt til at konkurrere om at udvikle NemID’s erstatning: MitID

Artikel top billede

Erstatningen til Nets NemID skal findes, og nu er de fire prækvalificerede konkurrenter fundet ud af et større felt. Der har været stor interesse fra markedet.

Det skriver Digitaliseringsstyrelsen.

”Det har været vores mål at skabe størst mulig konkurrence om løsningen, og jeg er glad for, at det tegner godt med de fire tilbudsgivere. Vi går virkelig en spændende tid i møde,” siger vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, Adam Lebech i en pressemeddelelse.

De fire selskaber er:

Hovedleverandør

Samarbejdspartner/e 

CSC Danmark A/S

Entreprise Services Belgium BVBA og Worldline France

Gemalto Danmark A/S

Gemalto AB, Gemalto Oy, Gemalto Middel East, Gemalto Inc. og NNIT A/S

KMD A/S

Nexus Technology GmbH og Nexus Technology SAS

Nets DanID A/S

Nets Danmark A/S


Læs også: Derfor skifter NemID navn til MitID: Lægger op til stort opgør med Nets og papkortet

Udbudsrammen på det kommende MitID står til over 900 millioner kroner, og i alt 14 potentielle leverandører har været i kontakt med Digitaliseringsstyrelsen, før de fire prækvalificerede selskaber blev udvalgt.

”Vi har nu fire stærke leverandører, der gerne vil bidrage til at skabe en solid løsning på MitID, som er både brugervenlig og moderne. Det er fire leverandører med relevant erfaring, som er kompetente til at bidrage til det unikke samarbejde, MitID er, hvor det offentlige og private går sammen om at sikre den nationale, digitale infrastruktur,” siger digitaliseringsdirektør i Finans Danmark, Michael Busk-Jepsen i en pressemeddelelse.

Der er deadline for indledende tilbud allerede den 6 april 2018, hvorefter Digitaliseringsstyrelsen vil gå i gang med at diskutere løsningmuligheder med de prækvalificerede selskaber. Derefter vil der i februar 2019 findes en vinder af kæmpe-udbuddet.

Det nye MitID skal tages i brug fra slutningen af 2020, og det forventes, at udrulningen vil tage omkring et år.

Det nuværende NemID lukkes først, når der er sket en overgang til den nye løsning.

Læs også: Kæmpeudbud til 900 millioner skydes igang: Hvilket selskab skal levere afløseren til NemID?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job