Få nu styr på CRM og customer experience - ellers kan du godt glemme alt om at få succes med den digitale transformation

ComputerViews: CRM-software og løsninger til bedre digitale kundeoplevelser har afgørende betydning for virksomhederne, der kæmper en hård kamp om at kapre og fastholde kunder.

Artikel top billede

(Foto: Olivier Le Moal / Olivier Le Moal)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Inspiration til overvejelsen om du har reelt forstået, hvad der driver kunder i deres valg af brand og produkter i 2018?
  • Gode råd fra Torben Bonde forhenværende CIO i Vestas om digitalisering
1.435
7:15 min
ComputerViews: Der tales for tiden voldsomt meget om emner som digital transformation, digital innovation og disruption.

Det er de store buzzwords, og det er ikke uden grund - for der findes formentlig ikke mange virksomheder, der ikke er tvunget til at forholde sig til netop de nævnte emner.

Men lidt paradoksalt er det, at der der ikke tales tilsvarende meget om emner som CRM og kundeoplevelser/customer experience.

Det er nemlig helt afgørende, at man får bedre styr på netop de

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect