"Jeg var bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg. Og det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail"

"Jeg var bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg. Og det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail"

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

"Da vi gik i gang med udviklingen af vores forsvarsprodukt SitaWare, var der ikke en eneste, der troede på os.

Da vi i midten af 00’erne sagde, at vi ville disrupte forsvarssektoren, grinede folk, men vi blev ved og ved og ved.

Vi har da også haft så mange interne diskussioner om, hvorvidt vi skulle stoppe det, men vi blev ved. Så begyndte vi at vinde ordrer, og den ene tog den anden, og pludselig havde vi vundet 25 lande. Nu har vi fået en af de allerstørste ordrer, man kan få – nemlig U.S. Army.

Da jeg fandt ud af, at vi vandt ordren [på 1,3 milliarder kroner til den amerikanske hær .red], var jeg på ferie. Jeg tror, at jeg var på Maldiverne.

Jeg havde det fedt, og jeg hoppede i vandet. Men der kommer pludselig en følelse af, at det her er stort - hold kæft, nogle forventninger, der er til os nu. Pludselig bliver det alvor. Nu er det dig, de lyser på.

På den måde er vi meget jyske og bonderøvsagtige - fra at det er fedt og vi er glade, så rejser der sig også en følelse af, at nu er det nu. Nu er det alvor.

Der var også protester. 10 dage efter vi havde vundet, blev der nedlagt protest og så kunne ordren blive taget fra os igen. Protesten kom fra Raytheon, og de er store. De har al mulig form for politisk indflydelse i USA, og vi var bare lille snoldede Systematic fra Danmark.

I USA havde de lige talt om, at man skulle “make America great again”, og så køber de et dansk produkt, der bliver kerne-software i det amerikanske forsvar.

Der var vi bange for, at de spillede kortet, at det ikke skulle være en udenlandsk virksomhed, man skulle købe den slags af, men det bed myndighederne ikke på. Jeg var ellers bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg.

Der var 100 dages klagetid, og da den dag så oprandt, og alle deres protester var faldet på gulvet, og de andre klager også var faldet, fornemmede vi, at nu havde vi vundet.

Det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail. Sådan en dag forløber ligesom alle mulige andre dage.

Jeg tror dog nok, at vi allesammen fik et glas champagne og et stykke kage, og så sagde vi, at det var det. Man bliver ikke bange, men man mærker ærefrygten, for nu er det alvor.”

Michael Holm, administrerende direktør, Systematic

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job