"Jeg var bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg. Og det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail"

"Jeg var bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg. Og det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail"

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

"Da vi gik i gang med udviklingen af vores forsvarsprodukt SitaWare, var der ikke en eneste, der troede på os.

Da vi i midten af 00’erne sagde, at vi ville disrupte forsvarssektoren, grinede folk, men vi blev ved og ved og ved.

Vi har da også haft så mange interne diskussioner om, hvorvidt vi skulle stoppe det, men vi blev ved. Så begyndte vi at vinde ordrer, og den ene tog den anden, og pludselig havde vi vundet 25 lande. Nu har vi fået en af de allerstørste ordrer, man kan få – nemlig U.S. Army.

Da jeg fandt ud af, at vi vandt ordren [på 1,3 milliarder kroner til den amerikanske hær .red], var jeg på ferie. Jeg tror, at jeg var på Maldiverne.

Jeg havde det fedt, og jeg hoppede i vandet. Men der kommer pludselig en følelse af, at det her er stort - hold kæft, nogle forventninger, der er til os nu. Pludselig bliver det alvor. Nu er det dig, de lyser på.

På den måde er vi meget jyske og bonderøvsagtige - fra at det er fedt og vi er glade, så rejser der sig også en følelse af, at nu er det nu. Nu er det alvor.

Der var også protester. 10 dage efter vi havde vundet, blev der nedlagt protest og så kunne ordren blive taget fra os igen. Protesten kom fra Raytheon, og de er store. De har al mulig form for politisk indflydelse i USA, og vi var bare lille snoldede Systematic fra Danmark.

I USA havde de lige talt om, at man skulle “make America great again”, og så køber de et dansk produkt, der bliver kerne-software i det amerikanske forsvar.

Der var vi bange for, at de spillede kortet, at det ikke skulle være en udenlandsk virksomhed, man skulle købe den slags af, men det bed myndighederne ikke på. Jeg var ellers bange for, at man ville gribe ind fra allerøverste politiske sted. Det var jeg.

Der var 100 dages klagetid, og da den dag så oprandt, og alle deres protester var faldet på gulvet, og de andre klager også var faldet, fornemmede vi, at nu havde vi vundet.

Det var ikke engang mig, der skrev kontrakten under. Jeg fik bare en mail. Sådan en dag forløber ligesom alle mulige andre dage.

Jeg tror dog nok, at vi allesammen fik et glas champagne og et stykke kage, og så sagde vi, at det var det. Man bliver ikke bange, men man mærker ærefrygten, for nu er det alvor.”

Michael Holm, administrerende direktør, Systematic

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS