Her er Intels nye 'smart glasses' - har droppet kameraet og indbygget en lille laser-projektor

Intels nye smart glasses kaldet Vaunt er et nyt forsøg på at få tech helt op til øjenene - og prioritet nummer et er at få dem til at ligne helt almindelige briller

Artikel top billede

Foto: The Verge /YouTube

Google fik tæsk tilbage i 2011 for sine dengang revolutionerende Google Glasses - et sæt briller med et visir for det ene øje, der kunne fremvise notifikationer og andre beskeder.

Brillerne fik aldrig medfart, da de hurtigt blev kaldt socialt uacceptable, hvilket særligt skete på grund af muligheden for at filme og tage billeder med brillerne relativt ubemærket.

Nu godt syv år senere prøver Intel så at hoppe på smart glasses-vognen med et nyt sæt briller med navnet Vaunt, der ligesom Google Glasses bliver introduceret i en udviklerversion.

Det amerikanske medie The Verge har eksklusivt kørt historien om Intel nye project, hvilket du kan læse om her.

Intel har lært af Google fejltagelser med Google Glasses, og i stedet for at gøre brillerne så teknologisk avancerede som muligt, har Intel prioriteret at få smart-brillerne til at ligne almindelige briller så meget som muligt.

Læs også: Hvad kommer efter smartphonen?

Der er heller ikke indbygget et kamera eller en mikrofon, så brillerne påvirker ikke dine omgivelser negativt.

De eksisterende udvikler-versioner ligner da også et sæt Philip Stark-briller med lidt tykkere stel, hvor der sidder et indbygget batteri.

I stedet for at vise et motiv på en lille skærm ligesom Google Glasses gjorde det, sidder der i stedet en lille laser-projektor, der skyder et skærmbillede direkte ind i øjet på brugeren.

Intel slår fast, at der intet farligt er i det, da laseren er så svag, at den ikke kan påføre skade på øjnene.

Det er dog et meget enkelt billede, brillerne endnu kan vise.

En rødlig, men skarp tekst vises, når man kigger nedad i brillerne, og Intel forestiller sig, at det eksempelvis kan bruges til navigation, notifikationer eller lignende, men at det er op til udviklerne at komme på ideer.

Vaunt-projektet er stadig ungt, og forvent heller ikke at Intel selv kommer på markedet med Vaunt-briller, men derimod sælger teknologien til andre producenter på samme måde som med sine processorer og computere.

Der er ingen lanceringsdato, men Intel åbner op for “early access” for udviklere senere i år.

Læs også: Snart kan dine tommelfingre slappe af: Stemmestyring klar til det store gennembrud

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S