Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Professor Jan Damsgaard er medlem af Disruptionrådet og ser en nær fremtid, hvor store danske virksomheder er truet på indtjeningen og væksten. Hør mere om hvorfor i Computerworlds nye podcast med Lars Jacobsen og Torben Ruberg, Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Hvad blev der af disruption? Den teknologi-drevne udvikling, der knækkede nakken på Nokia og Kodak – og som for et par år siden var den store trussel mod de etablerede virksomheder.

Var det bare en gang varm luft skabt af smarte amerikanske it-folk - eller er der faktisk noget om snakken?

Det kan professor, forfatter og medlem af Disruptionrådet, Jan Damsgaard fra CBS, svare på.

Og han er bekymret. For Jan Damsgaard ser en nær fremtid, hvor store danske virksomheder er truet på indtjening og væksten:

”Vi står i orkanens øje. På vej ind i orkanen er der meget turbulent, og det er der, hvor vi har set små virksomheder vokse op og blive utroligt værdifulde."

"Vejen ud af orkanens øje vil være kendetegnet ved, at nogle af de store velrenomerede virksomheders forretningsmodeller bliver disruptet. Og så får de meget svært ved at holde indtjeningen og væksten. Det kan endda være, at nogle af dem vil gå under."

Det er nogle af de pointer, som Jan Damsgaard uddyber som gæst i den første episode af Computerworlds nye podcast ”Tech fra toppen”, en podcast om ledelse, teknologi og forretning.

Her peger han blandt andet på finanssektoren, som en sektor hvor indtjeningen kan falde drastisk i fremtiden.

Værter på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Torben Ruberg, en af Danmarks mest erfarne CIO'er  - og kåret som årets CIO 2015 og senest CIO for Falck.

Du kan lytte til første episode (32 minutter i alt) lige herunder - eller finde den på iTunes (link) eller via RSS (link).

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt med igen fordi: Næste gang taler vi om den agile organisation med it- og digitaliseringsdirektør Thomas Erichsen fra Alm. Brand.

Det gør vi, fordi fremtiden er umulig at spå om - ikke mindst fordi den teknologiske udvikling hurtigt kan overhale selv den bedste strategi.

Svaret er tilsyneladende at være mere omstillingsparat samtidig med, at kbegreber som DevOps og agil udvikling - der længe har været brugt i softwareudvikling - er begyndt at sive over i organisationsplanerne.

Hvordan håndterer du lige det? Og hvad med strategien og budgetterne, når alting hele tiden skal være parat til noget nyt?

Hør Tech fra Toppen næste gang.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg