Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

Tech fra Toppen: Professor Jan Damsgaard er medlem af Disruptionrådet og ser en nær fremtid, hvor store danske virksomheder er truet på indtjeningen og væksten. Hør mere om hvorfor i Computerworlds nye podcast med Lars Jacobsen og Torben Ruberg, Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Hvad blev der af disruption? Den teknologi-drevne udvikling, der knækkede nakken på Nokia og Kodak – og som for et par år siden var den store trussel mod de etablerede virksomheder.

Var det bare en gang varm luft skabt af smarte amerikanske it-folk - eller er der faktisk noget om snakken?

Det kan professor, forfatter og medlem af Disruptionrådet, Jan Damsgaard fra CBS, svare på.

Og han er bekymret. For Jan Damsgaard ser en nær fremtid, hvor store danske virksomheder er truet på indtjening og væksten:

”Vi står i orkanens øje. På vej ind i orkanen er der meget turbulent, og det er der, hvor vi har set små virksomheder vokse op og blive utroligt værdifulde."

"Vejen ud af orkanens øje vil være kendetegnet ved, at nogle af de store velrenomerede virksomheders forretningsmodeller bliver disruptet. Og så får de meget svært ved at holde indtjeningen og væksten. Det kan endda være, at nogle af dem vil gå under."

Det er nogle af de pointer, som Jan Damsgaard uddyber som gæst i den første episode af Computerworlds nye podcast ”Tech fra toppen”, en podcast om ledelse, teknologi og forretning.

Her peger han blandt andet på finanssektoren, som en sektor hvor indtjeningen kan falde drastisk i fremtiden.

Værter på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Torben Ruberg, en af Danmarks mest erfarne CIO'er  - og kåret som årets CIO 2015 og senest CIO for Falck.

Du kan lytte til første episode (32 minutter i alt) lige herunder - eller finde den på iTunes (link) eller via RSS (link).

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt med igen fordi: Næste gang taler vi om den agile organisation med it- og digitaliseringsdirektør Thomas Erichsen fra Alm. Brand.

Det gør vi, fordi fremtiden er umulig at spå om - ikke mindst fordi den teknologiske udvikling hurtigt kan overhale selv den bedste strategi.

Svaret er tilsyneladende at være mere omstillingsparat samtidig med, at kbegreber som DevOps og agil udvikling - der længe har været brugt i softwareudvikling - er begyndt at sive over i organisationsplanerne.

Hvordan håndterer du lige det? Og hvad med strategien og budgetterne, når alting hele tiden skal være parat til noget nyt?

Hør Tech fra Toppen næste gang.

Du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job