Dansk dom er den første i Europa: 39-årig mand dømt for at sprede fildelingstjenesten Popcorn Time

Manden er blandt andet dømt for at vejlede danske brugere i at benytte fildelingstjenesten.

Artikel top billede

For første gang nogensinde er en mand blevet dømt ved en europæisk domstol for at sprede den fildelingstjeneste - og domstolen er dansk.

Ved retten i Odense er en 39-årig mand nemlig blevet idømt en straf på seks måneders betinget fængsel for at udbrede kendskabet til den meget omtalte tjeneste Popcorn Time, der lader brugere streame indhold via bittorrent.

Den dømte har ejet siden popcorntime.dk, hvor han vejledte i at bruge tjenesten og tjente penge på reklamer. De indtægter - nærmere bestemt 506.003 kroner er også blevet konfiskeret.

»Aldrig tidligere er en person blevet dømt for medvirken til at udbrede streamingtjenester. Dommen er derfor et vigtigt skridt i bekæmpelsen af ulovlig streaming på internettet og vil vække genklang i hele Europa,« siger senioranklager Dorte Køhler Frandsen fra Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) i en pressemeddelelse.

Popcorn time startede i Argentina i 2014, men tjenesten har også været meget omtalt herhjemme. Blandt andet på grund af danske advokaters praksis med at sende trusselsbreve ud til danskere, der har besøgt diverse pirat-hjemmesider, på vegne af rettighedshavere.

Den sag endte i retten, fordi teleselskaberne var utilfredse med at blive tvunget til at udlevere oplysninger om, hvilke sider deres kunder besøgte. Retten på Frederiksberg slog dog fast, at selskaberne fortsat skal udlevere oplysningerne.

Den dømte mand har nu to uger til at anke dommen.

Læs også: Dom i sagen om trusselsbreve: Teleselskaber skal fortsat udlevere oplysninger til advokater

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S