Intel udsender endelig stabil patch mod Spectre: Og denne gang skulle den virke

Intel omsider klar med en patch mod Spectre-sårbarheden til de nyere Skylake-processorer. Denne gang skulle patchen ikke ødelægge din computer

Artikel top billede

Hvis du ejer en nyere Intel-baseret pc med Skylake-processor (sjettegeneration), så skal du igang med at opdatere.

Intel har nu udsendt en patch mod Spectre-såbarheden, der ikke vil ødelægge din computer og tvinge den til at genstarte hele tiden.

For to uger siden udsendte Intel ellers en række firmware-opdateringer til sine processorer, men fejl i mikrokoden betød, at systemet blev ustabilt og genstartede hele tiden.

Læs mere her: Spectre-opdatering får computere i hundredetusindevis til at genstarte konstant: Er du ramt?

Nu er der dog kommet en ny version af opdateringen, der denne gang skulle være stabil og lukke for sårbarheden, der kan give it-kriminelle adgang til fortrolige informationer på din computer via din computers hardware.

Opdateringen er endnu kun til ejere af Skylake Core og Core m-processorer (processorer hvis serienummer starter med et 6-tal som eksempelvis i7-6700k) og ikke til de ældre Haswell og Broadwell-processorer.

Dog burde opdaterede patches komme i løbet af de næste dage, udtaler en talsmand for Intel til PCworld.com.

Både Intel og AMD har meldt ud, at man i arbejder på at eliminere sårbarhederne i kommende produkter.

Intel fortæller, at opdateringerne burde komme til dig via din computer-producents egen opdateringscyklus, så tjek hos HP, Lenovo, Acer, Dell eller hvem end, der står bad din specifikke computer.

Læs også: Nervøs for Meltdown og Spectre? Gratis værktøj fortæller, om du er ramt på to sekunder

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg