Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Stor-test: Apples Macbook Pro 13 med touchbar er en fremragende computer med masser af computerkræfter, men det er langt fra alt, vi holder af efter ni måneders test.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Macbook Pro 13 og 15 der blev lanceret i 2016 var en af de mest gennemgående "makeovers" af Apples bærbar-serie med en række kontroversielle til- og fravalg.

Sidenhen udkom der en opdateret og markant kraftigere 2017-version, der dog stadig havde mange af de samme kritiserede funktioner og designvalg.

Men hvordan føles computeren efter ni måneders brug. Har vi fundet et formål med den aflange touchbar? Og hvad med det meget flade tastatur? Har vi ødelagt vores fingrespidser endnu?

Eller måske endnu vigtigere? Er en Macbook Pro 13 (2017) med Touchbar virkelig mindst 16.000 kroner værd?

Vi har testet Macbook Pro 13 med Touchbar i ni måneder: Og der er både gode ting og dårlige ting ved Apple-maskinen. Dem får du her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,