Stortest af Macbook Pro 13: Her er dommen efter ni måneders test

Stor-test: Apples Macbook Pro 13 med touchbar er en fremragende computer med masser af computerkræfter, men det er langt fra alt, vi holder af efter ni måneders test.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Macbook Pro 13 og 15 der blev lanceret i 2016 var en af de mest gennemgående "makeovers" af Apples bærbar-serie med en række kontroversielle til- og fravalg.

Sidenhen udkom der en opdateret og markant kraftigere 2017-version, der dog stadig havde mange af de samme kritiserede funktioner og designvalg.

Men hvordan føles computeren efter ni måneders brug. Har vi fundet et formål med den aflange touchbar? Og hvad med det meget flade tastatur? Har vi ødelagt vores fingrespidser endnu?

Eller måske endnu vigtigere? Er en Macbook Pro 13 (2017) med Touchbar virkelig mindst 16.000 kroner værd?

Vi har testet Macbook Pro 13 med Touchbar i ni måneder: Og der er både gode ting og dårlige ting ved Apple-maskinen. Dem får du her.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S