Pensionskasserne forhøjer tilbud på TDC til mere end 40 milliarder kroner: Nu anbefaler bestyrelsen et salg

Konsortiet med de danske pensionskasser i spidsen forhøjer nu deres bud på TDC. Her til fomiddag var der ellers kortvarigt rygter om, at svenske Telia kunne dukke op i kampen om TDC, men det er nu endeligt aflyst. Bestyrelsen bakker op om et salg.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opdateres: De danske pensionskunder PFA, PKA ATP og den australske investeringsbank Macquarie Infrastructure hæver nu prisen på TDC.  

Konsortiet sætter økonomisk trumf på og hæver prisen på TDC fra 48 kroner pr aktie til 50,25 kroner pr. aktie. 

Det tilbud er så godt, at TDC' bestyrelsesformand nu anbefaler aktionærerne at takke ja og indløse gevinsten på deres aktier. 

“Efter grundig overvejelse af vores muligheder vurderer TDC’s bestyrelse, at Konsortiets Tilbud repræsenterer både den mest attraktive værdi og den højeste grad af sikkerhed for gennemførelse af transaktionen for TDC’s aktionærer. På den baggrund har vi besluttet at anbefale TDC’s aktionærer at acceptere Tilbuddet,” udtaler Pierre Danon, bestyrelsesformand for TDC og fortsætter: 

"Vores vigtigste opgave er at sikre den højest mulige værdi for vores aktionærer"

Læs mere om dagens begivenheder her: BREAKING: Efter flere dages drama: TDC's milliardopkøb af MTG ryger i vasken

På baggrund af den udmelding tordner TDC-aktien i vejret med 12,5 procent som følge af, at investorerne vil have fingre i den gevinst, der altså kan være på vej ved et salg.

Telia kom kort på banen

Tidligere i dag blev ivrigt spekuleret i, hvorvidt svenske Telia kunne bruge usikkerheden om fusionen mellem TDC og MTG som afsæt til at blande sig og lægge deres eget bud på TDC. 

Svenskerne har længe været rygtet som en oplagt køber af TDC, og mange har set TDC som et oplagt opkøbsemne for netop Telia.   

Læs mere her: TDC-formand: Det vil være dårligt for Danmark at splitte TDC op

Det svenske medie Dagens Industri skrev tidligere på dagen på baggrund af anonyme kilder, at Telia var i dialog med TDC om et muligt bud. 

Det rygte blev dog hurtigt lagt ned fra Telias side. Virksomheden skrev kort tid efter nyheden kom frem, at diskussionen om et evt køb af TDC var lukket. 

"Vi har undersøgt forskellige muligheder, herunder en potentiel erhvervelse af TDC som led i den strategiske gennemgang af vores position i Danmark"  

Dermed ser det ud til, at Telia heller ikke i denne omgang får held med at erhverve sig TDC, der tidligere på dagen også opgav den flot opsatte fusion med MTG.

Læs mere her: Utilfredse TDC-aktionører presser bestyrelsesformand: “Drop opkøbet af MTG og sælg TDC i stedet”

Aflyser milliardfusion

Det forhøjede bud kommer i forlængelse af en mildest talt dramatisk dag på Teglholmen, hvor TDC har sit hovedkvarter. 

Mandag morgen startede med en udmelding fra MTG om, at man var blevet oplyst af TDC, at det danske teleselskab ikke ønskede at gennemføre fusionen. 

Læs mere her: Få overblikket: Her er op og ned i balladen om TDC's fremtid

En melding som TDC med en fondsbørsmeddelelse hurtigt korrigerede med en melding om, at en aflysning af fusionen krævede et konkret tilbud om køb af alle selskabets aktier.

Det tilbud ligger så på TDC-bestyrelsens bord, og med den forhøjede pris på TDC, så vurderer bestyrelsen altså nu, at aktionærerne bør takke ja, og dermed sælge TDC til konsortiet med de danske pensionskasser i spidsen. 

TDC understreger, at de to ting ikke er forenelige, hvilket vil sige, at der ikke bliver tale om både fusion og et opkøb fra pensionskassernes side. Derudover så er en overtagelse fra konsortiets side betinget af, at diverse myndighedsgodkendelser. 

Computerworld følger sagen...

Læs mere om sagen her:

Ballet om TDC er åbnet: Fusionen med MTG er truet - hvem ender med at eje selskabet?

Pensionskasser forsøger at købe TDC for 38 milliarder kroner - men TDC siger blankt nej

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S