Morgen-briefing: Jagten på syndebukke efter det kuldsejlede TDC-opkøb er gået ind / TDC-topchefen Pernille Erenbjerg sidder nogenlunde sikkert i sadlen / Kæmpe kapitalindsprøjtning til ny svensk mega-batterifabrik i Tesla-størrelsen

Morgen-briefing: Jagten på syndebukke efter det kuldsejlede TDC-opkøb er gået ind / TDC-topchefen Pernille Erenbjerg sidder nogenlunde sikkert i sadlen / Kæmpe kapitalindsprøjtning til ny svensk mega-batterifabrik i Tesla-størrelsen

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her tirsdagens overblik over de de vigtigste it-nyheder.

Jagten på syndebukke efter det kuldsejlede TDC-opkøb er gået ind

Det sædvanlige blame game er i fuld sving oven på mandagens overraskende kuldsejlede opkøbsplaner, hvor TDC trak tilsagnet om at overtage MTG Nordics.

Børsen fortæller med flere iagttagere som kilder, at TDC-bestyrelsen pludselige kovending i sagen skyldes frygten for et forsmædeligt nederlag, når opkøbet af MTG skulle stemmes igennem.

Aktiechef i Maj Invest, Keld Henriksen, siger til Børsen, at han havde svært ved at se aktionærerne stemme for en handel, der prissatte TDC’s aktiekurs til 37. Det var den kurs, TDC-aktien faldt til efter planerne om MTG-opkøbet kom frem.

Trods intens kritik fastholdt formanden for TDC’s bestyrelse Pierre Danon helt frem til weekenden, at MTG-opkøbet var langt at foretrække frem for buddet fra konsortiet af danske pensionkasser og en australsk kapitalfond, som altså alligevel endte med at løbe af med sejren.

Pierre Danons og resten af bestyrelsens nederlag får direktøren for Dansk Aktionærforening Leonhardt Pihl til at bemærke til Børsen, at “man har kørt aktionærerne over i en grad, som ikke er hensigtsmæssig, og det stiller ikke TDC-ledelsen i et godt lys”.

En repræsentant for kapitalfonden Macquarie siger til Børsen, at det er afgørende, at den nye ejerkreds og topledelsen i TDC er på linje, og at hvert bestyrelsesmedlem må gøre sin stilling klar. Men den nye ejerkreds er åbne for dialog.

Konsortiet, der består af pensionkasserne ATP, PFA og PKA samt kapitalfonden Macquarie bød oprindeligt 47 kroner pr. aktie men landede mandag på 50,25 kroner pr. aktie.
Det svarer ifølge Finans til en samlet pris for TDC på 40,3 milliarder kroner.

TDC-topchefen Pernille Erenbjerg sidder nogenlunde sikkert i sadlen

Ifølge koncernchefen i PFA Pension, Allan Polack, sidder TDC-topchefen Pernille Erenbjerg fortsat sikkert i sadlen, selv om hun i følge Finans kilder var en store drivkraft bag planerne om opkøbet af MTG Nordic.

Allan Polack siger, at konsortiet bag det bud på TDC, der står til at overtage ejerskabet, er meget tilfredse med Pernille Erenbjerg og den turnaround, hun står bag.

“Hun har gjort et godt stykke arbejde. Så vi er positive i forhold til ledelsen,” siger Allan Polack til Finans.

For at blive siddende på posten, skal hun skrotte sine planer om at satse på indhold og i stedet fokusere på de nye ejeres plan om at satse på udbygning af infrastrukturen.

Pernille Erenbjerg har ikke villet kommentere sagen over for Finans.

Kæmpe kapitalindsprøjtning til ny svensk mega-batterifabrik i Tesla-størrelsen

Den svenske mega-batterifabrik kaldet Northvolt, der efter planerne skal bygges i Skellefteå, er rykket endnu et skridt nærmere.

Den Europæiske Investeringsbank og den svenske stat skyder over en halv milliard svenske kroner i batterifabrikkens pilotproduktion og udviklingsafdeling, skriver svenske Dagens Industri.

Bag planerne om Northvolt står en tidligere chef i Tesla, Peter Carlsson.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S