FBI, NSA og CIA om spionage-frygt: Lad være med at bruge Huawei-telefoner

Lederne fra seks forskellige amerikanske efterretningstjenester, heriblandt CIA og FBI, fraråder amerikanske borgere at bruge produkter fra Huawei og ZTE af frygt for at blive overvåget af kineserne

Artikel top billede

Det er ikke let at være verdens tredjestørste producent af smartphones og samtidig stamme fra Kina.

Amerikanske borgere bliver nu frarådet af seks forskellige efterretningstjenester heriblandt FBI, NSA og CIA fra at benytte sig af produkter fra Huawei og ZTE.

Grunden er frygten for spionage, hvilket ikke er nye beskyldninger mod de kinesiske giganter.

Det skriver CNBC.

FBI’s direktør, Chris Wray har blandt andet fortalt, at man er “dybt bekymret over risikoen for, at en enkelt virksomhed under en fremmed regering, og som ikke deler de samme værdier som os (amerikanerne red.), vil kunne få adgang til kritisk information via telenetværket, hvilket vil være spionage.”

Læs også: Huaweis konstante problem: Er det et spion-firma eller ej?

De amerikanske efterretningstjenester har længe været på nakken af Huawei, der oprindeligt er stiftet af en tidligere ingeniør fra den kinesiske hær.

FBI har før beskyldt Huawei for at være en “forlænget arm til den kinesiske regering,” hvilket Huawei gentagne gange har afvist.

Læs også: Sådan holder Huawei styr på sikkerheden: Alle ansatte skal bestå årlig sikkerhedseksamen - "Det er noget, man kan blive fyret på"

Tilbage i 2014 førte det til, at Huawei ikke kan byde på og vinde kontrakter med den amerikanske regering.

I øjeblikket har Huawei også svært ved at bryde igennem på det amerikanske marked for forbrugere.

Det var ellers planlagt, at Huawei skulle debutere med Mate 10 Pro i januar med en stor aftale med det amerikanske tele-selskab AT&T, men teleselskabet trak sig i sidste øjeblik fra aftalen.

Huawei har svaret på kritikken ved at erklære, at "regeringer og kunder i over 170 lande verden over stoler på Huawei, og at selskabet ikke udgør nogen it-sikkerhedsmæssig risiko i højere grad end andre teleselskaber.”

I Danmark er Huawei en af de mest populære smartphone-producenter efter Apple og Samsung, og det er Huawei, der driver TDC’s netværk.

Læs også: Måske spionage-bagdøre på udstyr fra TDC's nye top-leverandør

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S