Mangler du også dygtige it-sikkerhedsfolk? Sådan kan du få løst problemet (og det handler ikke om løn)

Fra Computerworlds arkiv:: Danske virksomheder skriger på it-sikkerhedsfolk, men de er svære at få fat på. Virksomhederne må til at tænke kreativt og i helt nye baner for at få løst problemet, lyder det fra rekrutteringsekspert Camilla Treschow Schrøder, der har bud på en løsning.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Konkrete bud på, hvordan du får de rette it-sikkerhedskompetencer til din virksomhed.
  • Gode råd til, hvilken type medarbejdere, der kan omskoles til it-sikkerhedsfolk.
568
3 min
Denne artikel stammer fra Computerworlds arkiv. Den blev første gang bragt 22. februar 2018.


“Der er simpelthen ikke nok it-sikkerhedsfolk. Udbud og efterspørgsel hænger ikke sammen.”

Virksomheder og organisationer i Danmark vil gerne styrke deres it-sikkerhed, men det er mildest talt svært at skaffe de kompetencer, der er brug for.

Der er langt flere jobs, end der er it-sikkerhedsfolk, og der er ingen udsigt til, at det ændrer sig i de kommende år.

Det betyder, at virksomhederne må til at tænke i helt andre baner. Sådan lyder det fra Camilla Treschow Schrøder fra rekrutteringsfirmaet Cyber Security Agency.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job