Samsung rammes hårdt af skuffende salg af iPhone X: Halverer skærm-produktion

Samsung skærer voldsomt ned for produktionen af OLED-paneler til smartphones som direkte konsekvens af skuffende salg af Apples iPhone X.

Artikel top billede

Skuffende salg af iPhone X får Samsung til at skære voldsomt ned for produktionen af OLED-paneler, som Samsung ellers har satset stort på.

Forretnings-enheden Samsung Display havde oprindeligt planlagt at producere op mod 50 millioner paneler på selskabets store fabrik i kinesiske Chungcheong i første kvartal.

Det antal bliver nu reduceret til under 20 millioner styk, skriver den japanske erhvervavis Nikkei.

Den direkte årsag til den kraftige reduktion skal vi finde hos Apple.

Samsung er trods sin konkurrent-status nemlig også hovedleverandør af skærme til Apples nye topmodel, iPhone X.

Salg langt under det forventede

Den nye iPhone X er meget dyr - herhjemme koster dyreste udgave mere end 10.000 kroner - og den høje pris har gjort, at salget af den har været meget langt fra at nå de oprindelige salgsmål.

Det fik i slutningen af januar Apple til at drosle ned for produktionen for at undgå at brænde inde med mange eksemplarer.

Det kan du læse mere om her: Apple skruer kraftigt ned for iPhone X-produktionen: Forbrugerne synes den er for dyr.

Det er denne beslutning, der nu rammer Samsung Display. Meldingen har stor betydning for forretningen, hvilket understreges af, at Samsungs aktiekurs er dykket med flere procent i kølvandet på meldingen.

Samsung Display har endnu ikke sine produktionsmål for andet kvartal klar, men Nikkei skriver, at der er mulighed for yderligere neddrosling af produktionen.

Du kan læse vores test af den hundedyre iPhone X her: Test af iPhone X: Apples mest avancerede telefon til dato - men langt fra verdens bedste telefon

Læs også:

Få svaret: Er iPhone X virkelig 1.800 kroner bedre end en “almindelig” iPhone 8 Plus?

Her er Apples splinternye - og dyre - iPhone X med helt nye muligheder for ansigtsgenkendelse

ådan ser en iPhone X ud, når man splitter den ad: Har to batterier og det indbyggede bundkort bliver umuligt at reparere

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S