Antallet af hackerangreb mod danske virksomheder styrtdykker: Næsten 20 procent færre angreb på et år

Mængden af hackerangreb er faldet drastisk fra 2016 til 2017. Men det betyder ikke nødvendigvis, at faren for at blive hacket er mindre, lyder det fra Trend Micro.

Artikel top billede

Danmark blev ramt af mere end 16 millioner hackerangreb i 2017.

Det lyder - og er - voldsomt, og det passer godt sammen med den etablerede sandhed om, at it-kriminalitet er et problem, der udvikler sig i den forkerte retning.

Men faktisk dækker tallet over et dramatisk fald i mængden af hackerangreb, lyder det fra Trend Micro.

Ifølge det japansk-ejede sikkerhedsfirma er antallet af angreb faldet med 19 procent fra 2016 til 2017.

Langt de fleste angreb sker via email, men sikkerhedsekspert Jesper Mikkelsen understreger, at de færre angreb ikke nødvendigvis er entydigt gode nyheder.

“Faldet er formentlig et udtryk for, at hackerne er gået væk fra at skyde med spredehagl og håbe på, at de ramte noget," siger han.

"I stedet har de fundet ud af, at der er flere penge at hente, hvis de i højere grad bruger tid på at udvælge deres ofre og sætter sig grundigt ind i, hvor det enkelte offer har svagheder. Derefter designes deres angreb til at udnytte netop de sårbarheder,” udtaler han.

Blandt de mere målrettede former for it-kriminalitet findes den såkaldte direktørsvindel, hvor hackere via for eksempel email udgiver sig for at være virksomhedsledere og beder medarbejdere om at overføre større pengebeløb.

Direktørsvindel steg ifølge Trend Micro med 106 procent i 2017.

Læs også: Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med 'CEO-fraud'

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job