Tavshed om mystisk sammenfald med forbindelse til Atea-sagen: Ib Kunøe vil intet sige

Der er total tavshed fra Ib Kunøe og de virksomheder, der er involveret i ejendommeligt sammenfald med forbindelse til Atea-bestikkelsessagen. Ingen vil svare på Computerworlds spørgsmål.

Artikel top billede

(Foto: Soren Brissing/PR)

To ud af de tre klager over udbuddet i Region Sjælland i 2015, der indløb var tæt på identiske. Torsdag kunne forsvarsadvokat i Ateasagen, Naja Wærness Larsen, så dokumentere sammenhængene mellem de tre virksomheder.

Det kan du læse mere om her: Virksomheder hjalp Atea med at klage over omstridt udbud i Region Sjælland: Forsvarer udpeger Ib Kunøe som fællesnævner

Men hvorfor de to klager udover Ateas er så godt som identiske, er svært at få en forklaring på. 

Hos Columbus A/S, der var den ene klager, henviser man til, at direktør Thomas Honoré i 2015 kommenterede på sagen, og virksomheden ønsker ikke at komme med yderligere kommentarer. 

Columbus A/S ønsker heller ikke at stille Computerworld videre til bestyrelsesformand Ib Kunøe, men understreger, at man har talt med Ib Kunøe, der ikke har nogle kommentarer til sagen. 

Heller ikke Jesper Fineman, der er direktør hos Fineman, ønsker at hjælpe med at opklare, hvorfor virksomhedens klage nærmest på kommaet er identisk med den fra Columbus A/S. 

"Jeg formoder, at din henvendelse drejer sig om den igangværende sag med folkene hos Region Sjælland og daværende 3A-it/Informationsteknik. Jeg har desværre ikke noget af interesse som kan bidrage yderligere til sagen. Det virker som de væsentlige detaljer allerede er kommet frem. Jeg har ikke yderligere kommentarer," skriver Jesper Fineman i to e-mails til Computerworld. 

Hos Atea ønsker man heller at ikke stille videre til Ib Kunøe. Her henviser man til selskabet, Consolidated Holding, der har adresse i Vedbæk. 

Computerworld har forsøg at kontakte Consolidated Holding og har lagt besked, men de er ikke vendt tilbage på henvendelsen.

Læs mere her: Har du spist middag betalt af Atea? Udfaldet af Atea-bestikkelsessagen kan få stor betydning for rigtigt mange it-folk

Du kan som altid følge sagen her på Computerworld.dk, hvor vi er med til alle retsmøder og jævnligt skriver om sagen. 

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune