Fire eksempler: Her er der store gevinster at hente på blockchain

Virksomheder er i fuld gang med at udforske måder at anvende blockchain på. Her har du fire eksempler på områder, hvor man kan spare tid og penge og effektivisere arbejdsgangene dramatisk med den nye teknologi.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fire områder, hvor anvendelse af blockchain kan give stor værdi.
  • Indblik i hvordan blockchain-teknologi helt konkret fungerer.
  • Inspiration til selv at komme i gang med at anvende blockchain til øget værdiskabelse.
1.154
6 min
Blockchain-teknologien fik for nogle måneder siden et slags gennembrud i offentligheden med bitcoinens vilde kurs-ridt (og efterfølgende fald).

Blockchain-teknologien rummer med sin sikre og gennemsigtige opbygning imidlertid mange fordele for mange virksomheder, og mange er i dag i gang med at udforske mulighederne.

Som med mange andre disruptive teknologier med åbentlys potentiale, ligger der i mange it-afdelinger desuden en latent frygt for, at virksomheden kan tabe konkurrenceevne, hvis ikke man kommer med på blockchain-vognen.

Hvad kan teknologien bruges til? Det har du her fire bud på.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job