Dansk it-selskab får kapitalindsprøjtning på 130 millioner kroner: Sigter efter at runde en milliard kroner i omsætning

For tredje gang på blot to år pumper investorer et stort millionbeløb ind i danske Peakon, der blev stiftet af en række tidligere Podio-folk for et par år siden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Venturefonden Balderton Capital pumper 130 millioner kroner ind i det danske it-selskab Peakon, der står bag en måde at måle medarbejdertilfredshed på i real-tid, skriver Finans.

Det fremgår samtidig af CVR-registeret, at Balderton Capital med hovedkvarter i Luxembourg per 2. februar sidder på en ejerandel på mellem 15 procent og 19,99 procent af selskabet og dermed bliver største aktionær.

Det er tredje gang på blot to år, at Peakon får tilført et større millionbeløb.

I dag sidder både Idinvest, Sunstone og EQT i ejerkredsen efter milliontilførsler i henholdsvis 2016 og 2017.

I en udsendt pressemeddelelse til flere aviser meddeler Peakon, at det vigtigste ikke er pengene, men ‘derimod de muligheder, det giver os for at udvikle Peakon yderligere til en global virksomhed.’

Direktør Kasper Hulthin siger til Børsen, at pengene skal bruges på at gå ind på det amerikanske marked.

“Vores mål er at bygge en meget stor virksomhed. Hvis vi vi være en global vinder, så er vi nødt til at få på USA,” siger han til avisen.

Peakon havde i fjor en vækst på mere end 600 procent. Kasper Hulthin forventer, at omsætningen til blive tredoblet i 2018. Målet er en omsætning på mere end en milliard kroner seneste i 2023.

Peakon er stiftet af de tidligere Podio-folk Phillip Chambers, Kasper Hulthin og Christian Holm samt Dan Rogers fra Songkick.

Du kan læse mere i denne artikel fra etableringen i 2015 her: Podio-folk stifter ny startup og får millioninvestering.

Bestyrelsesformand for Peakon er Tommy Ahlers, der i sin tid var direktør for Podio.

Podio blev solgt til Citrix i 2012 for omkring 260 millioner kroner. Citrix stoppede i 2015 med udviklingen af Podio som selvstændigt produkt.

Det kan du læse mere om her: Citrix under kæmpe forvandling - to ud af tre ansatte fyret i Danmark

Læs også: 

Podio: Derfor sagde vi ja til Citrix

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS