Nye smartphones fra Sony: Er nyt udseende og mere skærm nok til at redde Sonys mobil-forretning?

De nyeste telefoner fra Sony bør få dig til at glemme de nye Samsung-telefoner for bare et kort øjeblik

Artikel top billede

Sony og Nokia er to af de mindre producenter af smartphones og begge forsøger ihærdigt at fange lidt scenelys fra giganten Samsung.

Samsung har ved dette års Mobile World Congress lanceret sin seneste Galaxy S9-smartphone, der ser ud til at være en optimeret version af sidste års S8’er.

Læs mere her: Her er Samsungs nye S9 og S9+ topmodeller: Dyrere, hurtigere - og ligner sig selv

Du kan læse mere om Nokias nye telefoner her, imens vi herunder kigger på Sonys to nye telefoner, hvor særligt en af dem kunne være interessant for rigtig mange.

Sony Xperia XZ2 og XZ2 Compact

Sony er ofte blevet rost for at lancere generelt gode og stabile smartphones, men i et design, der ikke har ændret sig det store i tre-fire år.

Nu er Sony tilbage med XZ2 og XZ2 Compact. To nye telefoner i nyt design.

Den største forskel er på fronten, hvor skærmene nu fylder mere. På den store XZ2-model finder du en 5,7 tommer skærm i 2:1-format (det meget moderne format for tiden), og på den mindre Compact-model finder du en 5 tommer skærm.

Ligeledes er batteriet på begge modeller blevet større, så de burde holde på strømmen i længere tid.

Telefonerne har også droppet noget af det meget kantede udseende og erstattet det med en mere blød udstråling. Bagsiden buer, så telefonen ligger godt i hånden, og fingerskanneren er kastet om på bagsiden.

I den store model finder du en bagside af glas og trådløs opladning, hvilket du ikke finder i den mindre Compact-model, hvis bagside også er af plast.

Ud over batteriets og skærmens størrelse samt trådløs opladning er de to telefoner ellers udstyret med den samme hardware.

Det gør særligt XZ2 Compact til en interessant telefon til de, der ikke ønsker en stor smartphone i lommen, men som heller ikke ønsker en smartphone, hvor der er sparet på specifikationerne.

Begge telefoner har også fokus på lydkvalitet med en række forskellige tiltag, heriblandt LDAC og atpX HD Audio, men der er ingen Minijack-port. Der medfølger dog adapter.

Læs også: Test af Sony Xperia XZ Premium: Giver 4K-skærm i en smartphone mening?

Kameraet har den samme 19 megapixel-sensor i begge telefoner, og det burde betyde gode fotos. Sådan plejer det at være med Sonys smartphones.

Prisen er flot, taget indmaden i betragtning. XZ2 koster 5.999 kroner - det samme som Nokias 8 “Sirocco” med en ældre processor - og XZ2 Compact vil koste 4.499 kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect