Danske Spils store it-transformation rammer størrelsen på tilbagebetalingerne: It-investeringer koster

Danske Spil såkaldte samfunds-økonomiske bidrag falder trods vækst i forretningen på grund af store investeringer i it-løsninger.

Artikel top billede

Danske Spils såkaldte samfundsøkonomiske bidrag falder på grund af store it-investeringer.

Det fremgår af organisationens nye årsrapport for 2017, som netop er blevet udgivet.

Danske Spil er sat i verden for at tjene penge, som skal gives tilbage til forskellige former for samfundsnyttige initiativer.

I 2016 landede dette bidrag på 2,762 milliarder kroner, hvilket er det højeste niveau nogensinde. I 2017 landede bidraget på 2,674 milliarder kroner. Det svarer til et fald på 3,2 procent.

Alligevel er resultatet bedre end forventet, lyder det fra Danske Spil, der havde kalkuleret med et endnu lavere bidrag på grund af store investeringer i ikke mindst it-løsninger.

“Vi har gennemført og gennemfører en række investeringer i it- og kunderettede tiltag, som ruster os til fremtiden. En del af de investeringer, vi har gennemført i løbet af året, har allerede givet afkast, og vi er på flere brands lykkedes med at tage markedsandele på det liberaliserede marked,” lyder det fra direktør Susanne Mørch Koch.

Danske Spil satte for et par år siden for alvor gang i udviklingsmotoren under en stor it-transformation - blandt andet med vægt på kunstig intelligens, der i dag holder øje med, om der bliver snydt i spillene.

Ligeledes udvikles der på augmented reality og virtual reality.

Det kan du læse mere om her: It-oprustning i Danske Spil: Ansætter nye it-folk og sætter fuld fart på udviklings-motoren

Investeringerne tæller blandt andet en ny Lotto-app og sammenkædning af den klassiske Lotto-kupon med en digital løsning.

En ny digital Oddset-løsning er således blevet rullet ud til 1.000 forhandlere, ligesom Danske Spil arbejder på en løsning, hvor vindere kan få udbetalt gevinster direkte til deres konto.

“I det forgangne år er der generelt lagt mange kræfter i at udvikle de digitale platforme og nye innovative løsninger til forhandlerne og hele retail-markedet,” lyder det fra Danske Spil.

“I maj blev softwaren udskiftet på 3.300 terminaler hos vores forhandlere, ligesom danskespil.dk fik et nyt look på Lotto, Vikinglotto og Eurojackpot-siderne. Vi lancerede desuden en ny Lotto-app, så du i dag kan spille og scanne dine kuponer fra mobilen,” lyder det fra Danske Spil i årsrapporten.

Læs også:

Kunstig intelligens og augmented reality: Danske Spil i gang med afgørende it-transformation

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S