Danske Spils store it-transformation rammer størrelsen på tilbagebetalingerne: It-investeringer koster

Danske Spil såkaldte samfunds-økonomiske bidrag falder trods vækst i forretningen på grund af store investeringer i it-løsninger.

Artikel top billede

Danske Spils såkaldte samfundsøkonomiske bidrag falder på grund af store it-investeringer.

Det fremgår af organisationens nye årsrapport for 2017, som netop er blevet udgivet.

Danske Spil er sat i verden for at tjene penge, som skal gives tilbage til forskellige former for samfundsnyttige initiativer.

I 2016 landede dette bidrag på 2,762 milliarder kroner, hvilket er det højeste niveau nogensinde. I 2017 landede bidraget på 2,674 milliarder kroner. Det svarer til et fald på 3,2 procent.

Alligevel er resultatet bedre end forventet, lyder det fra Danske Spil, der havde kalkuleret med et endnu lavere bidrag på grund af store investeringer i ikke mindst it-løsninger.

“Vi har gennemført og gennemfører en række investeringer i it- og kunderettede tiltag, som ruster os til fremtiden. En del af de investeringer, vi har gennemført i løbet af året, har allerede givet afkast, og vi er på flere brands lykkedes med at tage markedsandele på det liberaliserede marked,” lyder det fra direktør Susanne Mørch Koch.

Danske Spil satte for et par år siden for alvor gang i udviklingsmotoren under en stor it-transformation - blandt andet med vægt på kunstig intelligens, der i dag holder øje med, om der bliver snydt i spillene.

Ligeledes udvikles der på augmented reality og virtual reality.

Det kan du læse mere om her: It-oprustning i Danske Spil: Ansætter nye it-folk og sætter fuld fart på udviklings-motoren

Investeringerne tæller blandt andet en ny Lotto-app og sammenkædning af den klassiske Lotto-kupon med en digital løsning.

En ny digital Oddset-løsning er således blevet rullet ud til 1.000 forhandlere, ligesom Danske Spil arbejder på en løsning, hvor vindere kan få udbetalt gevinster direkte til deres konto.

“I det forgangne år er der generelt lagt mange kræfter i at udvikle de digitale platforme og nye innovative løsninger til forhandlerne og hele retail-markedet,” lyder det fra Danske Spil.

“I maj blev softwaren udskiftet på 3.300 terminaler hos vores forhandlere, ligesom danskespil.dk fik et nyt look på Lotto, Vikinglotto og Eurojackpot-siderne. Vi lancerede desuden en ny Lotto-app, så du i dag kan spille og scanne dine kuponer fra mobilen,” lyder det fra Danske Spil i årsrapporten.

Læs også:

Kunstig intelligens og augmented reality: Danske Spil i gang med afgørende it-transformation

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S