"Alle taler om, at robotterne kommer. Og ja, det gør de"

"Der er ingen tvivl om, at robotter vil påvirke virksomhederne. Der kommer til at være afgørende ændringer, når det kommer til forretningsmodeller. Men når det kommer til arbejdspladser, er jeg optimist."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Alle taler om, at robotterne kommer. Og ja, det gør de. Men betyder det undergang og massearbejdsløshed? 

Både og. Der er ingen tvivl om, at det vil påvirke virksomhederne. Der kommer til at være afgørende ændringer, når det kommer til forretningsmodeller.

Men når det kommer til arbejdspladser, er jeg optimist. Det er kun omkring otte procent af de virksomheder, som vi har talt med i vores seneste undersøgelse, som mener, at beslutninger foretaget via kunstig intelligens vil afløse mennesker. 

Omkring en tredjedel af virksomhederne mener derimod, at robotterne vil forbedre og supplere vores beslutninger. Det er jeg meget enig i. 

Jeg tror, at robotterne vil frigøre tid, som kan blive brugt til at skabe bedre oplevelser for partnere og kunder. For vi er slet ikke der endnu, hvor vi kan sige, at vi er gode nok til den del. 

Derfor handler det mindst lige så meget om at skabe nye oplevelser, som det handler om at spare penge ved at fjerne arbejdspladser.  

Så selvfølgelig vil robotter og kunstig intelligens lede til store forandringer. Men de forandringer er ikke dårlige nyheder, de er muligheder.

Paul Thompson, lead partner, Deloitte Digital. Fortalt på Deloitte Digital Agenda 2018.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse