Tech-giganter retter sigtekornet mod sundhedsområdet: Nu er Apple på vej med egne lægeklinikker

Apple vil snart åbne en række lægeklinikker i Silicon Valley, skriver et amerikansk medie.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Apple er netop nu i gang med at åbne en række lægeklinikker i Silicon Valley.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Ifølge CNBC vil de nye lægeklinikker få navnet AC Wellness, og de vil udelukkende behandle Apple-ansatte i Santa Clara-området i Californien, hvor Apples hovedkvarter også er placeret.

I første omgang vil Apple åbne to klinikker, hvor af den ene vil være placeret i Apples hovedkvarter.

Amazon også på vej med sundhedssatning

Nyheden om Apples lægeklinikker kommer kort tid efter, at Amazon annoncerede, at virksomheden i samarbejde med investeringsselskabet Berkshire Hathaway og finansgiganten JP Morgan også er på vej med et nyt sundhedsselskab.

Et sundhedsselskab der ligeledes skal behandle de ansatte i de tre koncerner.

Selvom tech-giganterne tilgag udelukkende er forbeholdt deres ansatte, er der dog allerede nu spekulationer om, at det kan være selskabernes første spæde skridt ind på markedet for sundhedsforsikringer og behandlinger. 

Eksempelvis fremgår det af AC Wellness hjemmeside, at de nye sundhedsklinikker ikke blot søger læger og andet sundhedspersonale, men også søger designere.

Samtidig er det velkendt, at Apple i stigende grad er begyndt at indbygge sundhedsfunktioner i virksomhedes produkter.

Eksempelvis samarbejder Apple med det amerikanske universitet Stanford om et program, der skal gøre det muligt at identificere folk med hjerteproblemer via pulsmåleren i Apple Watch.

Læs også: Amazon går sammen med finansgiganter: Buldrer ind på markedet for sundhedsforsikringer

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job