Michael Meister færdig som direktør i Sentia: "Det er strictly business. Der er kun plads til én i mit job"

Tilværelsen som direktør for Sentia er slut for Michael Meister. Det bekræfter den tidligere direktør over for Computerworld. "Jeg har ikke nogen plan - alle muligheder er åbne," siger han.

Artikel top billede

Hos Sentia har man efter blot 18 måneder i Danmark holdt store flyttedag på direktionsgangen.  

I forbindelse med opkøbet af Hosters indtræder Jakob Norup som direktør for hele Sentia i Danmark.

Det betyder samtidig et farvel til Michael Meister, der har siddet for bordenden hos Sentia, imens virksomheden har foretaget en række opkøb i Danmark. 

"Hosters’ administrerende direktør, Jakob Norup, indtræder i rollen som administrerende direktør for Sentia Danmark med ansvaret for ledelsen af implementeringen af organisationens samlede strategi i Danmark." skriver Sentia i en pressemeddelelse. 

Læs mere her: Hollandsk it-selskab køber hostingvirksomheden Athena IT Group - skifter navn og fusionerer

Ud af det blå

Michael Meister selv, der altså er blevet bedt om at overlade direktørstolen til Jakob Norup, er overrasket, men ikke vred, over direktørskiftet, der blev effektueret 28 februar. 

"Disse ting sker med meget kort varsel, og i mit job kan man ikke gå rundt og have en Plan-B. Så giver man sig ikke 110 procent i dét, som man har gang i. Ud over et par bestyrelsesposter har jeg brugt al min tid på Sentia, og nu vil jeg få overdraget tingene på en god og sober måde, før jeg kigger fremad," forklarer han til Computerworld.

Læs mere her:Se listen: Her er Danmarks bedste it-virksomheder inden for outsourcing, hosting og drift 

Ved siden af sit arbejde i Sentia sidder Michael Meister i bestyrelsen for DI Digital, hvor han er flankeret af store profiler fra den danske it-branche.

Men nu er det altså slut i hvert fald med titlen som direktør for Michael Meister, der har en fortid hos Jaynet, som netop blev opkøbt af Sentia.  

"Der er kun plads til én i mit job, og når man af forskellige årsager vælger til anden side, er det også helt naturligt, at jeg stopper. Jeg efterlader en virksomhed, som aldrig har stået stærkere, og det er jeg super stolt af. At jeg ikke fortsætter er strictly business. Og Sentia og jeg skilles uden sure miner," uddyber Michael Meister til Computerworld.

Heftige opkøb

Hollandske Sentia har som sagt blot været i Danmark i halvandet år. Alligevel har virksomheden flere gange haft læderet fremme for at købe ind af danske virksomheder. 

Det drejer sig senest om Cohaesio og Hosters. Men så sent som i december købte virksomheden Athena Group og før det Jaynet og Solido, der alle blev lagt ind under Sentia. 

De mange opkøb fra Sentias' side er en proces som Michael Meister har haft en stor del af ansvaret for, skriver Sentia i pressemeddelelsen, der altså også er en signalet om Meisters exit.

"Jakob Norup vil overtage fra Michael Meister, som succesfuldt har ledet Sentia i Denmark samt spillet en vigtig rolle for integrationen af de første opkøb," skriver Sentia. 

Jakob Norup kommer fra en stilling hos Hosters.

Læs mere her: Sentia har nu købt tre store danske hosting-firmaer: "Vi ønsker ikke at blive et stort og tungt dyr"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec