Det ved vi om det store TDC-nedbrud mandag

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og det lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Artikel top billede

Opdatering tirsdag 9.30: Alle Yousee- og TDC-netværk burde nu køre regelmæssigt... 

TDC oplyste mandag aften til DR Nyheder, at selskabet er i gang med et analysearbejde for at få det "fulde overblik over den fejl, der har skabt problemer for vores kunder".

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og de lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Hvor mange kunder er berørt?

Op imod 1,85 millioner kunder er berørt på TDCs og Yousees netværk har TDC oplyst til Ritzau. Det startede ellers med et mindre nedbrud med knapt 450.000 først på dagen, men det er siden bredt sig.

Det er kunder over hele Danmark som benytter mobiltelefoni eller fastnet via bredbånd.

Hvad er der sket?

Ifølge TDCs udtalelser til TDC er der tale om et fejl på netværket - og altså ikke at TDC er blevet hacket.

Kommunikationspartner hos TDC, Nis Peder Kolby, har oplyst til TV2 at mange kunder kan hverken ringe eller modtage opkald - men at data og SMS fungerer fortsat, oplyser TDC.

Ifølge Yousee's Facebook-side er fejlen er periodisk, så derfor kan man opleve, at det er muligt at foretage og modtage opkald, selv om vi ikke har fundet en endelig løsning.

Hvad kan jeg gøre?

Du kan ikke ringe. Men TDC henviser til data-tjenester, som alternativ til opkald. Det kan f.eks. være via Messenger, Skype eller Facetime.

Hvornår er det oppe og køre igen?

TDC har ifølge DR ikke nogen konkret tidshorisont. Men de har angivet, at ”alt disponibelt mandskab” er på sagen.

Pt. er yousee.dk også lagt ned. 

Opdateret kl. 17.31

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S