Det ved vi om det store TDC-nedbrud mandag

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og det lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Artikel top billede

Opdatering tirsdag 9.30: Alle Yousee- og TDC-netværk burde nu køre regelmæssigt... 

TDC oplyste mandag aften til DR Nyheder, at selskabet er i gang med et analysearbejde for at få det "fulde overblik over den fejl, der har skabt problemer for vores kunder".

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og de lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Hvor mange kunder er berørt?

Op imod 1,85 millioner kunder er berørt på TDCs og Yousees netværk har TDC oplyst til Ritzau. Det startede ellers med et mindre nedbrud med knapt 450.000 først på dagen, men det er siden bredt sig.

Det er kunder over hele Danmark som benytter mobiltelefoni eller fastnet via bredbånd.

Hvad er der sket?

Ifølge TDCs udtalelser til TDC er der tale om et fejl på netværket - og altså ikke at TDC er blevet hacket.

Kommunikationspartner hos TDC, Nis Peder Kolby, har oplyst til TV2 at mange kunder kan hverken ringe eller modtage opkald - men at data og SMS fungerer fortsat, oplyser TDC.

Ifølge Yousee's Facebook-side er fejlen er periodisk, så derfor kan man opleve, at det er muligt at foretage og modtage opkald, selv om vi ikke har fundet en endelig løsning.

Hvad kan jeg gøre?

Du kan ikke ringe. Men TDC henviser til data-tjenester, som alternativ til opkald. Det kan f.eks. være via Messenger, Skype eller Facetime.

Hvornår er det oppe og køre igen?

TDC har ifølge DR ikke nogen konkret tidshorisont. Men de har angivet, at ”alt disponibelt mandskab” er på sagen.

Pt. er yousee.dk også lagt ned. 

Opdateret kl. 17.31

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S