Det ved vi om det store TDC-nedbrud mandag

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og det lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Artikel top billede

Opdatering tirsdag 9.30: Alle Yousee- og TDC-netværk burde nu køre regelmæssigt... 

TDC oplyste mandag aften til DR Nyheder, at selskabet er i gang med et analysearbejde for at få det "fulde overblik over den fejl, der har skabt problemer for vores kunder".

TDCs netværk har i løbet af mandagen været ramt af stadig større problemer. Vi har samlet et kort overblik over hvad vi ved lige nu og de lidt, som TDC indtil videre har meldt ud.

Hvor mange kunder er berørt?

Op imod 1,85 millioner kunder er berørt på TDCs og Yousees netværk har TDC oplyst til Ritzau. Det startede ellers med et mindre nedbrud med knapt 450.000 først på dagen, men det er siden bredt sig.

Det er kunder over hele Danmark som benytter mobiltelefoni eller fastnet via bredbånd.

Hvad er der sket?

Ifølge TDCs udtalelser til TDC er der tale om et fejl på netværket - og altså ikke at TDC er blevet hacket.

Kommunikationspartner hos TDC, Nis Peder Kolby, har oplyst til TV2 at mange kunder kan hverken ringe eller modtage opkald - men at data og SMS fungerer fortsat, oplyser TDC.

Ifølge Yousee's Facebook-side er fejlen er periodisk, så derfor kan man opleve, at det er muligt at foretage og modtage opkald, selv om vi ikke har fundet en endelig løsning.

Hvad kan jeg gøre?

Du kan ikke ringe. Men TDC henviser til data-tjenester, som alternativ til opkald. Det kan f.eks. være via Messenger, Skype eller Facetime.

Hvornår er det oppe og køre igen?

TDC har ifølge DR ikke nogen konkret tidshorisont. Men de har angivet, at ”alt disponibelt mandskab” er på sagen.

Pt. er yousee.dk også lagt ned. 

Opdateret kl. 17.31

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Timengo DPG

Teknisk Support Lead

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job