Teleselskaber slår sig i tøjret over regeringens teleudspil: Skrappe dækningskrav kan gøre det uattraktivt at byde

De store teleselskaber er skeptiske over for dækningskravene i regeringens nye teleudspil.

Artikel top billede

Flere af de store teleselskaber er skeptiske over for regeringens nye teleudspil, som teleminister Lars Christian Lilleholt (V) præsenterede mandag.

Det skal danne grundlag for kommende forhandlinger med Folketingets øvrige partier og munde ud i et teleforlig, som skal afløse det nuværende forlig fra 1999.

Du kan finde hele udspillet her: Her er regeringens teleudspil: "Med det udspil, som regeringen kommer med nu, er vi med til at forbedre og sikre en langt bedre mobildækning i hele Danmark".

Et centralt element i udspillet er et krav om, at der skal være bredbånd til alle danskere. 

I dag halter omkring 25.000 danske husstande bagefter, og de skal med på vognen, hvilket Lars Christian Lilleholt (V) har slår på tromme for.

Pengene til investeringerne skal blandt andet komme fra frekvens-auktioner, hvor teleselskaberne skal byde ind på at få lov til at forsyne de forskellige områder.

Her har regeringen delt det danske landkort ind i 223 områder, som teleselskaberne kan byde ind på - både med penge og med kvalitet.

I teleudspillet skriver regeringen således, at den stiller "ambitiøse dækningskrav i 700, 900 og 2.300 MHz-frekvens-auktionen.'

3-direktør Morten Christiansen er imidlertid skeptisk. Han siger til Børsen, at teleselskaberne skal sætte flere penge af, hvis dækningskravene er høje.

Og at dækningskravene har en betydning for, hvor attraktive frekvensauktionerne vil være for teleselskaberne.

“Det er meget fint, at regeringen fokuserer på dækning fremfor at få penge i kassen ved salg af frekvenserne. Men man kan også gøre det så uattraktivt, at det ikke kan betale sig for teleselskaberne at byde ind på frekvenserne,” siger han til avisen.

TDC: Hastighedskrav er meget høje
Også fra TDC er der skepsis over dækningskravene.

TDC skriver i en meddelelse ifølge ITWatch, at kravet [i udspillet, red] om 30 Mbit/s dækning via 700-900 MHz og 50 Mbit/s dækning via 2.300 MHz er ‘på kanten af det teknisk mulige.’

“Det vil faktisk forringe mulighederne for at anvende vore frekvensressourcer på den mest optimale måde. Derfor vil det komme til at gå ud over mulighederne for at etablere en fornuftig dækning med 5G,” skriver finansdirektør i TDC, Stig Pastwa.

TDC opfordrer ‘kraftigt til,’ at hastighedskravende sænkes til 20 Mbit/s og 30 Mbit/s.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS