Teleselskaber slår sig i tøjret over regeringens teleudspil: Skrappe dækningskrav kan gøre det uattraktivt at byde

De store teleselskaber er skeptiske over for dækningskravene i regeringens nye teleudspil.

Artikel top billede

Flere af de store teleselskaber er skeptiske over for regeringens nye teleudspil, som teleminister Lars Christian Lilleholt (V) præsenterede mandag.

Det skal danne grundlag for kommende forhandlinger med Folketingets øvrige partier og munde ud i et teleforlig, som skal afløse det nuværende forlig fra 1999.

Du kan finde hele udspillet her: Her er regeringens teleudspil: "Med det udspil, som regeringen kommer med nu, er vi med til at forbedre og sikre en langt bedre mobildækning i hele Danmark".

Et centralt element i udspillet er et krav om, at der skal være bredbånd til alle danskere. 

I dag halter omkring 25.000 danske husstande bagefter, og de skal med på vognen, hvilket Lars Christian Lilleholt (V) har slår på tromme for.

Pengene til investeringerne skal blandt andet komme fra frekvens-auktioner, hvor teleselskaberne skal byde ind på at få lov til at forsyne de forskellige områder.

Her har regeringen delt det danske landkort ind i 223 områder, som teleselskaberne kan byde ind på - både med penge og med kvalitet.

I teleudspillet skriver regeringen således, at den stiller "ambitiøse dækningskrav i 700, 900 og 2.300 MHz-frekvens-auktionen.'

3-direktør Morten Christiansen er imidlertid skeptisk. Han siger til Børsen, at teleselskaberne skal sætte flere penge af, hvis dækningskravene er høje.

Og at dækningskravene har en betydning for, hvor attraktive frekvensauktionerne vil være for teleselskaberne.

“Det er meget fint, at regeringen fokuserer på dækning fremfor at få penge i kassen ved salg af frekvenserne. Men man kan også gøre det så uattraktivt, at det ikke kan betale sig for teleselskaberne at byde ind på frekvenserne,” siger han til avisen.

TDC: Hastighedskrav er meget høje
Også fra TDC er der skepsis over dækningskravene.

TDC skriver i en meddelelse ifølge ITWatch, at kravet [i udspillet, red] om 30 Mbit/s dækning via 700-900 MHz og 50 Mbit/s dækning via 2.300 MHz er ‘på kanten af det teknisk mulige.’

“Det vil faktisk forringe mulighederne for at anvende vore frekvensressourcer på den mest optimale måde. Derfor vil det komme til at gå ud over mulighederne for at etablere en fornuftig dækning med 5G,” skriver finansdirektør i TDC, Stig Pastwa.

TDC opfordrer ‘kraftigt til,’ at hastighedskravende sænkes til 20 Mbit/s og 30 Mbit/s.

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S