Teleselskaber slår sig i tøjret over regeringens teleudspil: Skrappe dækningskrav kan gøre det uattraktivt at byde

De store teleselskaber er skeptiske over for dækningskravene i regeringens nye teleudspil.

Artikel top billede

Flere af de store teleselskaber er skeptiske over for regeringens nye teleudspil, som teleminister Lars Christian Lilleholt (V) præsenterede mandag.

Det skal danne grundlag for kommende forhandlinger med Folketingets øvrige partier og munde ud i et teleforlig, som skal afløse det nuværende forlig fra 1999.

Du kan finde hele udspillet her: Her er regeringens teleudspil: "Med det udspil, som regeringen kommer med nu, er vi med til at forbedre og sikre en langt bedre mobildækning i hele Danmark".

Et centralt element i udspillet er et krav om, at der skal være bredbånd til alle danskere. 

I dag halter omkring 25.000 danske husstande bagefter, og de skal med på vognen, hvilket Lars Christian Lilleholt (V) har slår på tromme for.

Pengene til investeringerne skal blandt andet komme fra frekvens-auktioner, hvor teleselskaberne skal byde ind på at få lov til at forsyne de forskellige områder.

Her har regeringen delt det danske landkort ind i 223 områder, som teleselskaberne kan byde ind på - både med penge og med kvalitet.

I teleudspillet skriver regeringen således, at den stiller "ambitiøse dækningskrav i 700, 900 og 2.300 MHz-frekvens-auktionen.'

3-direktør Morten Christiansen er imidlertid skeptisk. Han siger til Børsen, at teleselskaberne skal sætte flere penge af, hvis dækningskravene er høje.

Og at dækningskravene har en betydning for, hvor attraktive frekvensauktionerne vil være for teleselskaberne.

“Det er meget fint, at regeringen fokuserer på dækning fremfor at få penge i kassen ved salg af frekvenserne. Men man kan også gøre det så uattraktivt, at det ikke kan betale sig for teleselskaberne at byde ind på frekvenserne,” siger han til avisen.

TDC: Hastighedskrav er meget høje
Også fra TDC er der skepsis over dækningskravene.

TDC skriver i en meddelelse ifølge ITWatch, at kravet [i udspillet, red] om 30 Mbit/s dækning via 700-900 MHz og 50 Mbit/s dækning via 2.300 MHz er ‘på kanten af det teknisk mulige.’

“Det vil faktisk forringe mulighederne for at anvende vore frekvensressourcer på den mest optimale måde. Derfor vil det komme til at gå ud over mulighederne for at etablere en fornuftig dækning med 5G,” skriver finansdirektør i TDC, Stig Pastwa.

TDC opfordrer ‘kraftigt til,’ at hastighedskravende sænkes til 20 Mbit/s og 30 Mbit/s.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg