BlackBerry: Facebook, Instagram og WhatsApp har kopieret og hugget vores teknologier

BlackBerry var engang banebrydende på smartphone-området. Nu sagsøger selskabet Facebook, WhatsApp og Instagram for at kopieret BlackBerry-teknologier.

Artikel top billede

BlackBerry trækker Facebook, WhatsApp og Instagram i retten med krav om store erstatningsbeløb.

BlackBerry hævder, at de tre giganter har kopieret teknologier og feautres, som BlackBerry har opfundet og har rettighederne til.

Det drejer sig om ‘et antal af de innovative sikre bruger-interfaces og funktionalitets-forstærkende features,’ som det lyder fra BlackBerry.

Det canadiske selskab var engang teknologisk førende på smartphone-området og havde en meget dedikeret brugerskare.

Selskabet blev imidlertid hurtigt kørt bag ad dansen, da smartphone-æraen for alvor begyndt med lanceringen af den første iPhone i 2007.

Siden har BlackBerry kæmpet for at vinde blot en lille del af fortidens positioner tilbage.

Læs om BlackBerrys nedtur her: Legendarisk smartphone-producent er totalt elimineret: Markedsandelen er nu på 0,0 procent

Ifølge Reuters meddeler selskabet, at sagsanlægget mod Facebook, WhatsApp og Instagram kommer efter, at BlackBerry i årevis har forsøgt at få en aftale på plads med de pågældende selskaber.

Facebook afviser blankt, at selskabet har kopieret BlackBerry-teknologier og agter at tage kampen op i retssalen.

“BlackBerry søgsmål afspejler på sørgelig vis tilstanden for selskabets messaging-forretning,” lyder den lakoniske melding fra Facebook.

“BlackBerry har opgivet at være innovativ og leder nu efter muligheder for at beskatte andres innovationer,” lyder det fra Facebook.

BlackBerry ejer stadig mere end 40.000 globale patenter på en lang række primært mobilrelaterede teknologie inden for styresystemer, netværks-infrastruktur, akustik, messaging, sikkerhed, trådløse netværker og lignende.

Selskabet har i de senere år anlagt flere sager med beskyldninger om patent-krænkelser og har indgået flere ganske lukrative forlig på denne baggrund.

BlackBerry landede således knap en millard dollar i et forlig med Qualcomm i fjor og har også indgået forlig med Blu Producrt.

Selskabet sagsøgte Nokia i februar 2017 for en række krænkelser af en række 3G- og 4G-patenter. Denne sag kører stadig.

Læs også: 10 år med iPhone: Sådan har smartphone-markedet udviklet sig siden Nokia var konge

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S