BlackBerry: Facebook, Instagram og WhatsApp har kopieret og hugget vores teknologier

BlackBerry var engang banebrydende på smartphone-området. Nu sagsøger selskabet Facebook, WhatsApp og Instagram for at kopieret BlackBerry-teknologier.

Artikel top billede

BlackBerry trækker Facebook, WhatsApp og Instagram i retten med krav om store erstatningsbeløb.

BlackBerry hævder, at de tre giganter har kopieret teknologier og feautres, som BlackBerry har opfundet og har rettighederne til.

Det drejer sig om ‘et antal af de innovative sikre bruger-interfaces og funktionalitets-forstærkende features,’ som det lyder fra BlackBerry.

Det canadiske selskab var engang teknologisk førende på smartphone-området og havde en meget dedikeret brugerskare.

Selskabet blev imidlertid hurtigt kørt bag ad dansen, da smartphone-æraen for alvor begyndt med lanceringen af den første iPhone i 2007.

Siden har BlackBerry kæmpet for at vinde blot en lille del af fortidens positioner tilbage.

Læs om BlackBerrys nedtur her: Legendarisk smartphone-producent er totalt elimineret: Markedsandelen er nu på 0,0 procent

Ifølge Reuters meddeler selskabet, at sagsanlægget mod Facebook, WhatsApp og Instagram kommer efter, at BlackBerry i årevis har forsøgt at få en aftale på plads med de pågældende selskaber.

Facebook afviser blankt, at selskabet har kopieret BlackBerry-teknologier og agter at tage kampen op i retssalen.

“BlackBerry søgsmål afspejler på sørgelig vis tilstanden for selskabets messaging-forretning,” lyder den lakoniske melding fra Facebook.

“BlackBerry har opgivet at være innovativ og leder nu efter muligheder for at beskatte andres innovationer,” lyder det fra Facebook.

BlackBerry ejer stadig mere end 40.000 globale patenter på en lang række primært mobilrelaterede teknologie inden for styresystemer, netværks-infrastruktur, akustik, messaging, sikkerhed, trådløse netværker og lignende.

Selskabet har i de senere år anlagt flere sager med beskyldninger om patent-krænkelser og har indgået flere ganske lukrative forlig på denne baggrund.

BlackBerry landede således knap en millard dollar i et forlig med Qualcomm i fjor og har også indgået forlig med Blu Producrt.

Selskabet sagsøgte Nokia i februar 2017 for en række krænkelser af en række 3G- og 4G-patenter. Denne sag kører stadig.

Læs også: 10 år med iPhone: Sådan har smartphone-markedet udviklet sig siden Nokia var konge

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen