Morgen-briefing: Tidligere TDC-topchef på vej til ny toppost / SOS Dansk Autohjælp satser på ny IoT-løsning / Storaktionær køber op af TDC-aktier

Tidligere TDC-topchef på vej til ny toppost. SOS Dansk Autohjælp satser på ny IoT-løsning. Storaktionær køber op af TDC-aktier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Tidligere TDC-topchef på vej til ny toppost

Den tidligere topchef i TDC, Carsten Dilling, står til at blive ny bestyrelsesformand for SAS, når selskabet 10. april afholder generalforsamling, meddeler selskabet.

Carsten Dilling er også bestyrelsesformand for NNIT og har siddet i SAS’ bestyrelse som menigt medlem i fire år. Han sidder også i bestyrelsen for Terma.

Carsten Dilling har haft en lang karriere i it-branchen med topposter i Ementor, Columbus IT, IBM og TDC, hvor han indtil 2015 var koncernchef.

SOS Dansk Autohjælp satser på ny IoT-løsning

SOS Dansk Autohjælp er klar med en ny funktion, der i visse tilfælde kan forudsige kommende problemer og startvanskeligheder med brugernes biler.

Selskabet kalder det selv for ‘synsk vejhjælp,’ der ‘ringer før bilen går i stykker.’

I første omgang drejer sig om sensorer, der kan registrere, om bilens batteriet er ved at være fladt, inden der reelt bliver problemer.

“Bilen producerer hele tiden data, der fortæller hvordan den har det, men det er kun en brøkdel af informationerne, der ender i instrumentbrættet. Ofte lyser advarselslamperne først, når det er gået galt, men med Smart Vejhjælp kan vores alarmcentral fx advare vores erhvervskunder om, at batteriet vil stå af inden for en måned, og på den måde holde dem kørende,” lyder det fra selskabets chef for forretningsudvikling, Kasper Lassen.

Du kan læse mere om løsningen her.

Storaktionær køber op af TDC-aktier

Den schweiziske investeringsbank UBS køber yderligere op af TDC-aktier.

Børsnoterede TDC meddeler, at UBS 28. februar opkøbte så mange TDC-aktier, at selskabet nu ejer 12,41 procent af aktiekapitalen.

Det svarer til 100,8 millioner aktier.

TDC er for tiden ved at blive opkøbt af pensionskasserne PKA, PFA, ATP og australske Macquarie, der har budt godt 50 kroner per aktie.

Du kan se deres tilbud her: Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskasserne tilbud på TDC - kan trække alle TDC’s frie reserver ud i udbytte.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job