Investor om dansk tele-firma: Vi kan blive solgt til Google eller Microsoft

Pengene vælter ud ad det danske it-selskab Bluetown, der opsætter soldrevne wifi-master i den tredje verden. Men alt går efter planen.

Artikel top billede

Det danske it-selskab Bluetown, der opsætter soldrevne wifi-master i landsbyer i den tredje verden, tabte i fjor 46 millioner kroner.

Det får det samlede tab i selskabet op på mere 120 millioner kroner i løbet af de seneste fem år, skriver Børsen.

“Selv om det kan lyde tosset, kører vi helt efter planen. Vi er altså ved at opbygge et globalt selskab, der arbejder på meget store markeder, med hovedkontor i Danmark. Det kræver store investeringer, “ siger selskabets direktør, Peter Ib, til avisen.

Peter Ib har tidligere i en lang årrække været CEO for Nokia i Danmark.

Bluetown er blandt andet i gang med at opsætte systemer i Indien, som vil give mere end en million indere internet-adgang. Bluetown vil efter opsætningen af masterne sælge datapakker til brug på masterne.

Investor Lars Kolind skød sidste år 14 millioner kroner ind i selskabet.

Han er sikker på, at der venter selskabet en stor fremtid.

“Jeg er sikker på, at Bluetown på et tidspunkt bliver solgt til en meget stor spiller som et globalt teleselskab eller et teknologiselskab som Google, Microsoft, Amazon eller Alibaba,” siger han til Børsen.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job