Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej fra Computerworld - vi optager hos Alm. Brand

Bag kulissen: Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til næste uges udgave af podcasten Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Tech fra Toppen-samtalen i gang. Fra venstre: Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, Thomas Erichsen, it-direktør i Alm. Brand og Torben Ruberg, tidligere CIO i Falck og Årets CIO 2015.

Et kig bag kulisserne: Alm. Brand er i gang med skrotte den klassiske projektmodel.

I stedet vil selskabet satse på en ny arbejdsform med vægt på agilitet, innovation og medbestemmelse.

Det kræver et opgør med de klassiske it-projekter - og indførelsen af mere effektive styrings-modeller, der gør, at man kan levere langt hurtigere, end i dag.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Alm. Brands it- og digitaliseringsdirektør, Thomas Erichsen, for at optage næste uges udgave af CIO-podcasten Tech fra Toppen, der har tidligere CIO i Falck og Årets CIO i 2015, Torben Ruberg, samt chefredaktør Lars Jacobsen som værter.

"I takt med, at teknologien udvikles og bliver vigtigere og vigtigere for kunderne og for os, har vi brug for, at vores it-folk bliver vanvittigt innovative, initiativrige og tager ansvar. Den kultur, hvor man skaber en reaktiv it-afdeling, er den direkte vej i graven,” har Thomas Erichsen tidligere fortalt til os.

Han har erklæret, at han ‘indædt’ tror på, at konkurrencekraft skal være drevet af agiliteten i infrastrukturen.

Det er noget, som alle hurtigt kan blive enige om.

“Men konsekvenserne er radikale for folk. Dybest set begynder det med vores styringsmodel, for meget kultur og adfærd bliver drevet af styringsmodellen,” fortalte han til Computerworld i efteråret i dette interview.

Med andre ord: It- og forretningsudvikling er i dag én og samme ting. Hvordan håndterer vi lige det? Hvordan får vi succes med denne omstilling?

Det kan du høre mere om i Tech fra Toppen med Thomas Erichsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen, når vi i næste uge udsender podcasten, som vi optager lige nu.

Indtil da du høre eller genhøre første udgave af Tech fra Toppen, hvor professor Jan Damsgaard er gæst hos Torben Ruberg og Lars Jacobsen: Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler søges til dynamisk virksomhed i Hvidovre

    Midtjylland

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse