Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej fra Computerworld - vi optager hos Alm. Brand

Bag kulissen: Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til næste uges udgave af podcasten Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Tech fra Toppen-samtalen i gang. Fra venstre: Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, Thomas Erichsen, it-direktør i Alm. Brand og Torben Ruberg, tidligere CIO i Falck og Årets CIO 2015.

Et kig bag kulisserne: Alm. Brand er i gang med skrotte den klassiske projektmodel.

I stedet vil selskabet satse på en ny arbejdsform med vægt på agilitet, innovation og medbestemmelse.

Det kræver et opgør med de klassiske it-projekter - og indførelsen af mere effektive styrings-modeller, der gør, at man kan levere langt hurtigere, end i dag.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Alm. Brands it- og digitaliseringsdirektør, Thomas Erichsen, for at optage næste uges udgave af CIO-podcasten Tech fra Toppen, der har tidligere CIO i Falck og Årets CIO i 2015, Torben Ruberg, samt chefredaktør Lars Jacobsen som værter.

"I takt med, at teknologien udvikles og bliver vigtigere og vigtigere for kunderne og for os, har vi brug for, at vores it-folk bliver vanvittigt innovative, initiativrige og tager ansvar. Den kultur, hvor man skaber en reaktiv it-afdeling, er den direkte vej i graven,” har Thomas Erichsen tidligere fortalt til os.

Han har erklæret, at han ‘indædt’ tror på, at konkurrencekraft skal være drevet af agiliteten i infrastrukturen.

Det er noget, som alle hurtigt kan blive enige om.

“Men konsekvenserne er radikale for folk. Dybest set begynder det med vores styringsmodel, for meget kultur og adfærd bliver drevet af styringsmodellen,” fortalte han til Computerworld i efteråret i dette interview.

Med andre ord: It- og forretningsudvikling er i dag én og samme ting. Hvordan håndterer vi lige det? Hvordan får vi succes med denne omstilling?

Det kan du høre mere om i Tech fra Toppen med Thomas Erichsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen, når vi i næste uge udsender podcasten, som vi optager lige nu.

Indtil da du høre eller genhøre første udgave af Tech fra Toppen, hvor professor Jan Damsgaard er gæst hos Torben Ruberg og Lars Jacobsen: Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S