Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej fra Computerworld - vi optager hos Alm. Brand

Bag kulissen: Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til næste uges udgave af podcasten Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Tech fra Toppen-samtalen i gang. Fra venstre: Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, Thomas Erichsen, it-direktør i Alm. Brand og Torben Ruberg, tidligere CIO i Falck og Årets CIO 2015.

Et kig bag kulisserne: Alm. Brand er i gang med skrotte den klassiske projektmodel.

I stedet vil selskabet satse på en ny arbejdsform med vægt på agilitet, innovation og medbestemmelse.

Det kræver et opgør med de klassiske it-projekter - og indførelsen af mere effektive styrings-modeller, der gør, at man kan levere langt hurtigere, end i dag.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Alm. Brands it- og digitaliseringsdirektør, Thomas Erichsen, for at optage næste uges udgave af CIO-podcasten Tech fra Toppen, der har tidligere CIO i Falck og Årets CIO i 2015, Torben Ruberg, samt chefredaktør Lars Jacobsen som værter.

"I takt med, at teknologien udvikles og bliver vigtigere og vigtigere for kunderne og for os, har vi brug for, at vores it-folk bliver vanvittigt innovative, initiativrige og tager ansvar. Den kultur, hvor man skaber en reaktiv it-afdeling, er den direkte vej i graven,” har Thomas Erichsen tidligere fortalt til os.

Han har erklæret, at han ‘indædt’ tror på, at konkurrencekraft skal være drevet af agiliteten i infrastrukturen.

Det er noget, som alle hurtigt kan blive enige om.

“Men konsekvenserne er radikale for folk. Dybest set begynder det med vores styringsmodel, for meget kultur og adfærd bliver drevet af styringsmodellen,” fortalte han til Computerworld i efteråret i dette interview.

Med andre ord: It- og forretningsudvikling er i dag én og samme ting. Hvordan håndterer vi lige det? Hvordan får vi succes med denne omstilling?

Det kan du høre mere om i Tech fra Toppen med Thomas Erichsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen, når vi i næste uge udsender podcasten, som vi optager lige nu.

Indtil da du høre eller genhøre første udgave af Tech fra Toppen, hvor professor Jan Damsgaard er gæst hos Torben Ruberg og Lars Jacobsen: Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S