Bag kulissen: Ny Tech fra Toppen-podcast på vej fra Computerworld - vi optager hos Alm. Brand

Bag kulissen: Computerworld er netop nu i gang med optagelserne til næste uges udgave af podcasten Tech fra Toppen.

Artikel top billede

Tech fra Toppen-samtalen i gang. Fra venstre: Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld, Thomas Erichsen, it-direktør i Alm. Brand og Torben Ruberg, tidligere CIO i Falck og Årets CIO 2015.

Et kig bag kulisserne: Alm. Brand er i gang med skrotte den klassiske projektmodel.

I stedet vil selskabet satse på en ny arbejdsform med vægt på agilitet, innovation og medbestemmelse.

Det kræver et opgør med de klassiske it-projekter - og indførelsen af mere effektive styrings-modeller, der gør, at man kan levere langt hurtigere, end i dag.

Computerworld er i disse timer på besøg hos Alm. Brands it- og digitaliseringsdirektør, Thomas Erichsen, for at optage næste uges udgave af CIO-podcasten Tech fra Toppen, der har tidligere CIO i Falck og Årets CIO i 2015, Torben Ruberg, samt chefredaktør Lars Jacobsen som værter.

"I takt med, at teknologien udvikles og bliver vigtigere og vigtigere for kunderne og for os, har vi brug for, at vores it-folk bliver vanvittigt innovative, initiativrige og tager ansvar. Den kultur, hvor man skaber en reaktiv it-afdeling, er den direkte vej i graven,” har Thomas Erichsen tidligere fortalt til os.

Han har erklæret, at han ‘indædt’ tror på, at konkurrencekraft skal være drevet af agiliteten i infrastrukturen.

Det er noget, som alle hurtigt kan blive enige om.

“Men konsekvenserne er radikale for folk. Dybest set begynder det med vores styringsmodel, for meget kultur og adfærd bliver drevet af styringsmodellen,” fortalte han til Computerworld i efteråret i dette interview.

Med andre ord: It- og forretningsudvikling er i dag én og samme ting. Hvordan håndterer vi lige det? Hvordan får vi succes med denne omstilling?

Det kan du høre mere om i Tech fra Toppen med Thomas Erichsen, Torben Ruberg og Lars Jacobsen, når vi i næste uge udsender podcasten, som vi optager lige nu.

Indtil da du høre eller genhøre første udgave af Tech fra Toppen, hvor professor Jan Damsgaard er gæst hos Torben Ruberg og Lars Jacobsen: Ny podcast fra Computerworld: Danske virksomheder er alvorligt truet på indtjening og vækst - hør Tech fra Toppen

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job