10 procent af verdens aktive computere er nu Mac-computere

En ud af 10 aktive computere anvendt verden over er nu en Mac-computer.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Hver 10. aktive computer i verden med internet-forbindelse er nu en Mac-computer, viser den seneste opgørelse fra analysehuset Net Applications.

Net Applications målinger er baseret på millioner af besøg på mange tusinder websites fordelt over hele verden, som har en aftale med analysehuset.

Den seneste måling viser, at hver 10. computer, der har besøgt et af disse websites, kører på MacOS.

Andre analysehuse ligger faktisk en smule højere. Irske StatCounters optælling viser således, at hele 12,4 procent af verdens aktive personlige computere nu er MacOS-computere.

Ifølge analytiker Bob O’Donnel fra analysehuset Technalysis Research har det længe ligget i kortene, at Mac-computerne ville nå op på dette niveau. Hele pc-markedet har altid været domineret af Windows-computere - og er det stadig.

“Stigningen skyldes blandt andet ‘bring your own device-bølgen,’ siger han til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Han peger på, at mange virksomheder og organisationer verden over over de senere år har givet grønt lyst til at lade medarbejderne arbejde på de computere, som de selv finder bedst.

Her har Mac-computere - i særdeleshed Macbook-computere - en solid position.

Samtidig regnes Mac-computere generelt for at være mere sikre end Windows-computere på grund af et færre antal angreb mod MacOS, siger han til vores amerikanske nyhedsbureau.

Mac-computernes user share følges iøvrigt ikke med salgstallene.

I 2017 solgte Apple 19 millioner Mac-computere, hvilket ifølge Gartner udgjorde 7,2 procent af det globale computer-salg.

Det kan du læse mere om her: Apple har længe holdt stand - men nu rasler Mac-salget ned for første gang i 15 år.

Her er der bedre balance i tallene for Windows-computere, hvor user share og markedsandel af solgte computere matcher bedre.

Denne forskel indikerer, at Mac-brugerne holder fast i deres computere i længere tid end Windows-brugere, hedder det.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S