Kæmpevækst i vente i salget af integrerede systemer

Det globale salg af integrerede systemer vokser markant.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er tårnhøj efterspørgsel efter de såkaldte integrerede systemer - altså færdige systemer, der består af båfde servere, storage, netværks-infrastruktur og management software i forening.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der vurderer, at markedet for de integrerede systemer globalt står til at voke med 18,4 procent i år i forhold til 2017.

Ifølge Gartner vil der i år blive solgt integrerede systemer for 12,3 milliarder dollar - CCc kroner.

Størst vækst - på mere end 55 procent - vil vi se i salget af de såkaldte hyperkonvergerede integrerede systemer eller HCIS.

Til gengæld står salget af såkaldte integrerede stacks til at falde med fem procent.

“Størstedelen af de integrerede systemer erstatter eksisterende infrastruktur, hvilket er gavnligt for omkostninger, agilitiet og konsolidering af it,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset skyldes den ret kraftige stigning i salget, at it-cheferne i meget høj grad har brug for at fokusere på agilitet samt på at reducere det, som Gartner kalder for en ‘operationelle kompleksitet.’

“Disse nye løsninger er fleksible, klar til kunstig intelligens og software-drevne, og lever dermed op til de digitale forretningers krav,” lyder det fra analysehuset.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra inspirit365

    AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

    ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S