Kæmpevækst i vente i salget af integrerede systemer

Det globale salg af integrerede systemer vokser markant.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er tårnhøj efterspørgsel efter de såkaldte integrerede systemer - altså færdige systemer, der består af båfde servere, storage, netværks-infrastruktur og management software i forening.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der vurderer, at markedet for de integrerede systemer globalt står til at voke med 18,4 procent i år i forhold til 2017.

Ifølge Gartner vil der i år blive solgt integrerede systemer for 12,3 milliarder dollar - CCc kroner.

Størst vækst - på mere end 55 procent - vil vi se i salget af de såkaldte hyperkonvergerede integrerede systemer eller HCIS.

Til gengæld står salget af såkaldte integrerede stacks til at falde med fem procent.

“Størstedelen af de integrerede systemer erstatter eksisterende infrastruktur, hvilket er gavnligt for omkostninger, agilitiet og konsolidering af it,” lyder det fra Gartner.

Ifølge analysehuset skyldes den ret kraftige stigning i salget, at it-cheferne i meget høj grad har brug for at fokusere på agilitet samt på at reducere det, som Gartner kalder for en ‘operationelle kompleksitet.’

“Disse nye løsninger er fleksible, klar til kunstig intelligens og software-drevne, og lever dermed op til de digitale forretningers krav,” lyder det fra analysehuset.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job