Små-aktionærer truer med ballade til TDC’s generalforsamling fredag

Der er lagt op til ballade, når TDC fredag afholder sin generalforsamling. Dansk Aktionærforening er ‘pikeret’ over det turbulente salgs-forløb af TDC.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Der er lagt op til ballade, når TDC senere i dag holder sin ordinære generalforsamling, der begynder fredag formiddag.

Ifølge Børsen har der ellers været lagt op til, at generalforsamlingen skulle være helt fredelig, stilfærdig og ja, ordinær.

Men det er langt fra givet, at det vil blive sådan, efter det turbulente forløb, som TDC har været inde i den seneste tid, hvor selskabet først ville fusionere med TV3-ejeren MTG og dernæst blev tvunget til at acceptere et opkøbstilbud fra ATP, PKA, PFA og Macquarie.

Danske Aktionærforening vil nemlig gå på talerstolen med hård kritik, skriver avisen.

“Det skal ikke være nogen hemmelighed, at vi er meget pikerede over hele forløbet. Det er virkelig et lavpunkt i graden af aktionærvenlighed, der er kommet til udtryk her. Og vi mener, at pilen peger på TDC’s bestyrelse,” siger direktør i Danske Aktionærforening, Leonhardt Pihl, til Børsen.

Generalforsamlingen kan meget vel blive TDC’s sidste som børsnoteret selskab.

Lidt usædvanligt har selskabet besluttet, at generalforsamlingen skal afholdes alene ved fysisk fremmøde.

På dagsordenen er blandt andet vedtagelse af en nye incitamentsordninger til selskabets direktion samt godkendelse af bestyrelsens løn.

TDC’s bestyrelsesformand er indstillet til et honorar på 1,1 millioner kroner for 2018, mens næstformanden er indstillet til 700.000 kroner. Et ordinært bestyrelsesmedlem skal have 400.000 kroner om året.

Du kan se hele programmet og alle bilag til generalforsamlingen her.

Læs også:

Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskassernes tilbud på TDC - kan trække alle TDC's frie reserver ud i udbytte

TDC-topchef vil få 17,6 millioner kroner hvis hun selv siger op

TDC bekræfter: Endnu en mystisk køber meldte sig parat til opkøb midt i MTG-kaos

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos