Bitcoin nu så billige at det ikke længere kan betale sig at udvinde dem - hvis man regner alle omkostningerne med

Efter efterårets vilde kurs-stigninger er bitcoin nu faldet så meget i pris, at det ikke længere kan betale sig at mine dem.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Carlos Muza on Unsplash)

Bitcoin-kursen nåede at runde 20.000 dollar i december. Men det går som bekendt op og ned i showbiz, og siden er bitcoin-kursen faldet igen.

Faktisk ligger den nu på et niveau, der gør, at det mange steder ikke længere kan betale sig at udvinde bitcoin - altså ‘mine’ dem.

Det er en omkostningstung proces, der kræver tungt og energikrævende computerudstyr.

“Bitcoin handles for tiden til en pris, der matcher omkostningerne for mining af en bitcoin,” lyder det fra analysehuset Fundstrat, skriver CNBC.

Ifølge Fundstrats egen såkaldte mining-model kostere det 8.038 dollar - omkring 48.500 kroner- at udvinde en bitcoin.

Det kan lyde af meget, men i modellen indregnes både strøm-forbrug, indkøb af computer-udstyr og følge-omkostninger til eksempelvis køling af udstyret.

Kryptovalutaer udvindes i såkaldte 'rigs,' der er sammenkoblede computere med meget kraftige grafikkort, som gennemgår en række komplekse beregninger i arbejdet med at udvinde - 'mine' - bitcoin og lignende.

Ifølge Fundstats model består mere end halvdelen af omkostningerne ved en mining faktisk af udgifter til indkøb af udstyr - blandt andet fordi der hele tiden udvikles nyt og langt mere effektivt udstyr, hvilket øger behovet for udskiftning af udstyr hele tiden.

En bitcoin kunne torsdag flere steder købes til 7.600 dollar - knap 46.000 kroner.

Ikke mindst Kina er kendt som hjemsted for mange ‘minere.’

Det skyldes dels, at strømprisen er lav i Kina, dels at mining af kryptovaluta anvendes som metode til at sende penge ud af landet uden om den kinesiske regerings kontrol.

Fire af de fem største såkaldte bitcoin-miningpools er kinesiske i dag.

Du kan finde en oversigt over disse pools her.

Fundstrat vurderer, at bitcoin-minerne vil fortsætte med at mine bitcoins på deres eksisterende udstyr, indtil prisen er faldet til godt 3.000 dollar.

Her ligger smertegrænsen, som vil få mange minere til at lukke deres computer ned, hedder det.

Læs også: 

Bitcoin-netværket bruger snart mere strøm end hele Danmark.

Valutaspekulanter rydder grafikkort-lagrene hos ProShop igen og igen: "Det er helt vanvittigt for tiden"

Disse fem kilder giver kryptovalutaerne deres enorme værdi - også selv om de ikke er bundet op på banker og samfund

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S