Selvstændigt Oculus headset på vej - til en pris, som er til at betale

Når de store it-virksomheder køber noget, er det ofte for at slå det ihjel. Oculus er dog sluppet for Facebooks dødskys og har efter sigende et ny selvstændigt VR-headset klar.

Artikel top billede

"Once the big tech company buys something, it's dead – they're looking to kill it."

Det er det barske budskabet fra økonomiprofessor ved Harvard University Kenneth Rogoff i en artikel i Financial Review for nyligt.

For de store it-firmaer har så absurde mængder af opsparet kapital, at mange startups fristes til at sælge, hvorefter deres ideer assimileres af firmaer som Google eller Facebook - og aldrig ser lyset igen.

Udfordringen er, ifølge Kenneth Rogoff, at den slags fang-dem-mens-de-er-små opkøb ikke opfanges af konkurrencemyndighederne, som ellers er på vagt over for de store it-virksomheders monopoldannelser.

I det lys er tilsyneladende næste rent held at virtual reality-selskabet Oculus, som blev opkøbt af Facebook i marts 2014 for 2,3 milliarder dollar, ifølge vedholdende rygter er klar med et selvstændigt VR-headset til maj.

Headsettet, kaldet Oculus Go, bliver sandsynligvis præsenteret på Facebooks udviklerkonference F8 til maj. Prisen bliver 199 dollars eller lidt over 1.200 kroner før afgifter, moms og lignende. Så vi gætter på en dansk pris på et sted mellem 1.500 og 2.000 kroner.

Ideen med headsettet, som kommer med en Snapdragon-processor, 32 gigabyte lagerplads og indbygget lyd er at du kan benytte det uden at være koblet op imod en pc eller en smartphone. 

Den endelige lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos