Selvstændigt Oculus headset på vej - til en pris, som er til at betale

Når de store it-virksomheder køber noget, er det ofte for at slå det ihjel. Oculus er dog sluppet for Facebooks dødskys og har efter sigende et ny selvstændigt VR-headset klar.

Artikel top billede

"Once the big tech company buys something, it's dead – they're looking to kill it."

Det er det barske budskabet fra økonomiprofessor ved Harvard University Kenneth Rogoff i en artikel i Financial Review for nyligt.

For de store it-firmaer har så absurde mængder af opsparet kapital, at mange startups fristes til at sælge, hvorefter deres ideer assimileres af firmaer som Google eller Facebook - og aldrig ser lyset igen.

Udfordringen er, ifølge Kenneth Rogoff, at den slags fang-dem-mens-de-er-små opkøb ikke opfanges af konkurrencemyndighederne, som ellers er på vagt over for de store it-virksomheders monopoldannelser.

I det lys er tilsyneladende næste rent held at virtual reality-selskabet Oculus, som blev opkøbt af Facebook i marts 2014 for 2,3 milliarder dollar, ifølge vedholdende rygter er klar med et selvstændigt VR-headset til maj.

Headsettet, kaldet Oculus Go, bliver sandsynligvis præsenteret på Facebooks udviklerkonference F8 til maj. Prisen bliver 199 dollars eller lidt over 1.200 kroner før afgifter, moms og lignende. Så vi gætter på en dansk pris på et sted mellem 1.500 og 2.000 kroner.

Ideen med headsettet, som kommer med en Snapdragon-processor, 32 gigabyte lagerplads og indbygget lyd er at du kan benytte det uden at være koblet op imod en pc eller en smartphone. 

Den endelige lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester i PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT