Selvstændigt Oculus headset på vej - til en pris, som er til at betale

Når de store it-virksomheder køber noget, er det ofte for at slå det ihjel. Oculus er dog sluppet for Facebooks dødskys og har efter sigende et ny selvstændigt VR-headset klar.

Artikel top billede

"Once the big tech company buys something, it's dead – they're looking to kill it."

Det er det barske budskabet fra økonomiprofessor ved Harvard University Kenneth Rogoff i en artikel i Financial Review for nyligt.

For de store it-firmaer har så absurde mængder af opsparet kapital, at mange startups fristes til at sælge, hvorefter deres ideer assimileres af firmaer som Google eller Facebook - og aldrig ser lyset igen.

Udfordringen er, ifølge Kenneth Rogoff, at den slags fang-dem-mens-de-er-små opkøb ikke opfanges af konkurrencemyndighederne, som ellers er på vagt over for de store it-virksomheders monopoldannelser.

I det lys er tilsyneladende næste rent held at virtual reality-selskabet Oculus, som blev opkøbt af Facebook i marts 2014 for 2,3 milliarder dollar, ifølge vedholdende rygter er klar med et selvstændigt VR-headset til maj.

Headsettet, kaldet Oculus Go, bliver sandsynligvis præsenteret på Facebooks udviklerkonference F8 til maj. Prisen bliver 199 dollars eller lidt over 1.200 kroner før afgifter, moms og lignende. Så vi gætter på en dansk pris på et sted mellem 1.500 og 2.000 kroner.

Ideen med headsettet, som kommer med en Snapdragon-processor, 32 gigabyte lagerplads og indbygget lyd er at du kan benytte det uden at være koblet op imod en pc eller en smartphone. 

Den endelige lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Manager - Customer Engagement

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job