Selvstændigt Oculus headset på vej - til en pris, som er til at betale

Når de store it-virksomheder køber noget, er det ofte for at slå det ihjel. Oculus er dog sluppet for Facebooks dødskys og har efter sigende et ny selvstændigt VR-headset klar.

Artikel top billede

"Once the big tech company buys something, it's dead – they're looking to kill it."

Det er det barske budskabet fra økonomiprofessor ved Harvard University Kenneth Rogoff i en artikel i Financial Review for nyligt.

For de store it-firmaer har så absurde mængder af opsparet kapital, at mange startups fristes til at sælge, hvorefter deres ideer assimileres af firmaer som Google eller Facebook - og aldrig ser lyset igen.

Udfordringen er, ifølge Kenneth Rogoff, at den slags fang-dem-mens-de-er-små opkøb ikke opfanges af konkurrencemyndighederne, som ellers er på vagt over for de store it-virksomheders monopoldannelser.

I det lys er tilsyneladende næste rent held at virtual reality-selskabet Oculus, som blev opkøbt af Facebook i marts 2014 for 2,3 milliarder dollar, ifølge vedholdende rygter er klar med et selvstændigt VR-headset til maj.

Headsettet, kaldet Oculus Go, bliver sandsynligvis præsenteret på Facebooks udviklerkonference F8 til maj. Prisen bliver 199 dollars eller lidt over 1.200 kroner før afgifter, moms og lignende. Så vi gætter på en dansk pris på et sted mellem 1.500 og 2.000 kroner.

Ideen med headsettet, som kommer med en Snapdragon-processor, 32 gigabyte lagerplads og indbygget lyd er at du kan benytte det uden at være koblet op imod en pc eller en smartphone. 

Den endelige lanceringsdato er dog endnu ukendt.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S