Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Britiske Micro Focus købte for halvandet år siden Hewlett-Packard Enterprises store software-forretning for 58 milliarder kroner. I dag er butikken i krise.

Artikel top billede

Britiske Micro Focus er i krise. Selskabets direktør, Chris Hsu, er med omgående virkning røget ud ad selskabet, indtjeningen er i bund, og selskabets aktiekurs er styrtdykket.

Det er altsammen sket i kølvandet på selskabets køb af Hewlett-Packard Enterprises store softwareforretning, som Micro Focus overtog i efteråret, efter selskabet gav hinanden håndslag på købet i efteråret 2016 til en pris på 58 milliarder kroner.
Micro Focus overtog HPE-forretningen i efteråret 2017, og siden har selskabet, - der blandt andet står bag Linux-selskabet Suse - kæmpet med at få integreret den mægtige softwareforretning i sin egen butik.

Micro Focus - der har små 5.000 ansatte - meddeler, at omsætningen er faldet til et godt stykke under det forventede på grund af “problemer med at integrere de to forretninger.”

Ifølge Financial Times er der således ikke i sig selv problemer med selskabets produkter eller lignende for tiden. Den faldende omsætning skyldes således alene interne problemer.

Ifølge avisen har der blandt andet været problemer med Micro Focus’ interne it-systemer.

I alt forventer Micro Focus, at omsætningen vil falde op til ni procent i 2017-regnskabsåret.

Selskabets aktiekurs dykkede 17 procent i januar. Mandag faldt den yderligere 54 procent.

Selskabet er foruden integrationsproblemer altvoligt udfordret af manglende resultater og udvikling inden for kunstig intelligens, der ellers regnes for at være blandt de allervigtigste områder inden for software lige nu.

Selskabet meddeler, at topchef Chris Hsu trækker sig med omgående virkning for at være mere sammen med sin familie og for at ‘forfølge andre muligheder.’

Med salget af softwaredivisionen slipper HPE af med resterne af softwareselskabet Autonomy, som selskabet købte i 2011 og som i dag står som en af de største katastrofer i Hewlett Packards historie.

Købet førte hurtigt til enorme afskrivninger, retssager og beskyldninger om svindel.

Med i salget er også andre software-selskaber, som Hewlett-Packard har købt. De tæller Mercury Interactive (købt i 2006 for 4,5 milliarder dollar) og ArcSight (købt i 2010 for halvanden milliarder dollar).

Hewlett Packard blev for 11 måneder siden delt op i to selvstændige selskaber, nemlig HP Inc (pc- og printerforretning) og Hewlett Packard Enterprise (hardware, services og software til erhvervslivet).

Læs også: Hewlett-Packard Enterprise sælger sin mægtige software-division for 58 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S