Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Britiske Micro Focus købte for halvandet år siden Hewlett-Packard Enterprises store software-forretning for 58 milliarder kroner. I dag er butikken i krise.

Artikel top billede

Britiske Micro Focus er i krise. Selskabets direktør, Chris Hsu, er med omgående virkning røget ud ad selskabet, indtjeningen er i bund, og selskabets aktiekurs er styrtdykket.

Det er altsammen sket i kølvandet på selskabets køb af Hewlett-Packard Enterprises store softwareforretning, som Micro Focus overtog i efteråret, efter selskabet gav hinanden håndslag på købet i efteråret 2016 til en pris på 58 milliarder kroner.
Micro Focus overtog HPE-forretningen i efteråret 2017, og siden har selskabet, - der blandt andet står bag Linux-selskabet Suse - kæmpet med at få integreret den mægtige softwareforretning i sin egen butik.

Micro Focus - der har små 5.000 ansatte - meddeler, at omsætningen er faldet til et godt stykke under det forventede på grund af “problemer med at integrere de to forretninger.”

Ifølge Financial Times er der således ikke i sig selv problemer med selskabets produkter eller lignende for tiden. Den faldende omsætning skyldes således alene interne problemer.

Ifølge avisen har der blandt andet været problemer med Micro Focus’ interne it-systemer.

I alt forventer Micro Focus, at omsætningen vil falde op til ni procent i 2017-regnskabsåret.

Selskabets aktiekurs dykkede 17 procent i januar. Mandag faldt den yderligere 54 procent.

Selskabet er foruden integrationsproblemer altvoligt udfordret af manglende resultater og udvikling inden for kunstig intelligens, der ellers regnes for at være blandt de allervigtigste områder inden for software lige nu.

Selskabet meddeler, at topchef Chris Hsu trækker sig med omgående virkning for at være mere sammen med sin familie og for at ‘forfølge andre muligheder.’

Med salget af softwaredivisionen slipper HPE af med resterne af softwareselskabet Autonomy, som selskabet købte i 2011 og som i dag står som en af de største katastrofer i Hewlett Packards historie.

Købet førte hurtigt til enorme afskrivninger, retssager og beskyldninger om svindel.

Med i salget er også andre software-selskaber, som Hewlett-Packard har købt. De tæller Mercury Interactive (købt i 2006 for 4,5 milliarder dollar) og ArcSight (købt i 2010 for halvanden milliarder dollar).

Hewlett Packard blev for 11 måneder siden delt op i to selvstændige selskaber, nemlig HP Inc (pc- og printerforretning) og Hewlett Packard Enterprise (hardware, services og software til erhvervslivet).

Læs også: Hewlett-Packard Enterprise sælger sin mægtige software-division for 58 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos