Opkøb til 58 milliarder kroner giver store problemer: Direktør færdig - aktiekurs dykker med 54 procent

Britiske Micro Focus købte for halvandet år siden Hewlett-Packard Enterprises store software-forretning for 58 milliarder kroner. I dag er butikken i krise.

Artikel top billede

Britiske Micro Focus er i krise. Selskabets direktør, Chris Hsu, er med omgående virkning røget ud ad selskabet, indtjeningen er i bund, og selskabets aktiekurs er styrtdykket.

Det er altsammen sket i kølvandet på selskabets køb af Hewlett-Packard Enterprises store softwareforretning, som Micro Focus overtog i efteråret, efter selskabet gav hinanden håndslag på købet i efteråret 2016 til en pris på 58 milliarder kroner.
Micro Focus overtog HPE-forretningen i efteråret 2017, og siden har selskabet, - der blandt andet står bag Linux-selskabet Suse - kæmpet med at få integreret den mægtige softwareforretning i sin egen butik.

Micro Focus - der har små 5.000 ansatte - meddeler, at omsætningen er faldet til et godt stykke under det forventede på grund af “problemer med at integrere de to forretninger.”

Ifølge Financial Times er der således ikke i sig selv problemer med selskabets produkter eller lignende for tiden. Den faldende omsætning skyldes således alene interne problemer.

Ifølge avisen har der blandt andet været problemer med Micro Focus’ interne it-systemer.

I alt forventer Micro Focus, at omsætningen vil falde op til ni procent i 2017-regnskabsåret.

Selskabets aktiekurs dykkede 17 procent i januar. Mandag faldt den yderligere 54 procent.

Selskabet er foruden integrationsproblemer altvoligt udfordret af manglende resultater og udvikling inden for kunstig intelligens, der ellers regnes for at være blandt de allervigtigste områder inden for software lige nu.

Selskabet meddeler, at topchef Chris Hsu trækker sig med omgående virkning for at være mere sammen med sin familie og for at ‘forfølge andre muligheder.’

Med salget af softwaredivisionen slipper HPE af med resterne af softwareselskabet Autonomy, som selskabet købte i 2011 og som i dag står som en af de største katastrofer i Hewlett Packards historie.

Købet førte hurtigt til enorme afskrivninger, retssager og beskyldninger om svindel.

Med i salget er også andre software-selskaber, som Hewlett-Packard har købt. De tæller Mercury Interactive (købt i 2006 for 4,5 milliarder dollar) og ArcSight (købt i 2010 for halvanden milliarder dollar).

Hewlett Packard blev for 11 måneder siden delt op i to selvstændige selskaber, nemlig HP Inc (pc- og printerforretning) og Hewlett Packard Enterprise (hardware, services og software til erhvervslivet).

Læs også: Hewlett-Packard Enterprise sælger sin mægtige software-division for 58 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S