Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Rygterne svirrer om Amazons mulige entre på det danske marked. Den danske elektronik-webshop Proshop forventer at blive ramt på omsætningen, mens mange mindre webshops meget vel kan ende med at lade livet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Proshops-direktørens bud på, hvem der bliver de første ofre for Amazon
  • Forstå hvorfor han ikke mener, at Amazon kommer til kvæle Proshop
  • Få indsigt i Proshops-erfaringer med at konkurrere mod Amazon i Tyskland
994
5 min
Hos den danske elektronik-webshop Proshop er man overbevist om, at Amazon har sigtekornet rettet mod Danmark. Noget der vil få voldsomme konsekvenser for den danske e-handel, når den amerikanske gigant først trykker på aftrækkeren.

Selv for en spiller som Proshop, der med en omsætning på 950 millioner kroner er en af Danmarks førerende online-butikker, vil konkurrencen fra Amazon blive mærkbar, erkender Proshops administrerende direktør, Ivan Jæger Christiansen.

"Jeg tror ikke på, at det her kommer til at kvæle Proshop, men vi får en meget stor og meget dygtig konkurrent, og det vil være noget, som vi kommer til at mærke på omsætningen. For der er ingen tvivl om, at de også vil gå ind på vores kerneområde," siger han til Computerworld.

Han forudsiger dog en betydeligt mere krank skæbne for de mindre spillere på markedet, der ikke har tilstrækkelig stor volume.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank