Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Rygterne svirrer om Amazons mulige entre på det danske marked. Den danske elektronik-webshop Proshop forventer at blive ramt på omsætningen, mens mange mindre webshops meget vel kan ende med at lade livet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Proshops-direktørens bud på, hvem der bliver de første ofre for Amazon
  • Forstå hvorfor han ikke mener, at Amazon kommer til kvæle Proshop
  • Få indsigt i Proshops-erfaringer med at konkurrere mod Amazon i Tyskland
994
5 min
Hos den danske elektronik-webshop Proshop er man overbevist om, at Amazon har sigtekornet rettet mod Danmark. Noget der vil få voldsomme konsekvenser for den danske e-handel, når den amerikanske gigant først trykker på aftrækkeren.

Selv for en spiller som Proshop, der med en omsætning på 950 millioner kroner er en af Danmarks førerende online-butikker, vil konkurrencen fra Amazon blive mærkbar, erkender Proshops administrerende direktør, Ivan Jæger Christiansen.

"Jeg tror ikke på, at det her kommer til at kvæle Proshop, men vi får en meget stor og meget dygtig konkurrent, og det vil være noget, som vi kommer til at mærke på omsætningen. For der er ingen tvivl om, at de også vil gå ind på vores kerneområde," siger han til Computerworld.

Han forudsiger dog en betydeligt mere krank skæbne for de mindre spillere på markedet, der ikke har tilstrækkelig stor volume.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S