Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Rygterne svirrer om Amazons mulige entre på det danske marked. Den danske elektronik-webshop Proshop forventer at blive ramt på omsætningen, mens mange mindre webshops meget vel kan ende med at lade livet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Proshops-direktørens bud på, hvem der bliver de første ofre for Amazon
  • Forstå hvorfor han ikke mener, at Amazon kommer til kvæle Proshop
  • Få indsigt i Proshops-erfaringer med at konkurrere mod Amazon i Tyskland
994
5 min
Hos den danske elektronik-webshop Proshop er man overbevist om, at Amazon har sigtekornet rettet mod Danmark. Noget der vil få voldsomme konsekvenser for den danske e-handel, når den amerikanske gigant først trykker på aftrækkeren.

Selv for en spiller som Proshop, der med en omsætning på 950 millioner kroner er en af Danmarks førerende online-butikker, vil konkurrencen fra Amazon blive mærkbar, erkender Proshops administrerende direktør, Ivan Jæger Christiansen.

"Jeg tror ikke på, at det her kommer til at kvæle Proshop, men vi får en meget stor og meget dygtig konkurrent, og det vil være noget, som vi kommer til at mærke på omsætningen. For der er ingen tvivl om, at de også vil gå ind på vores kerneområde," siger han til Computerworld.

Han forudsiger dog en betydeligt mere krank skæbne for de mindre spillere på markedet, der ikke har tilstrækkelig stor volume.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job