Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Rygterne svirrer om Amazons mulige entre på det danske marked. Den danske elektronik-webshop Proshop forventer at blive ramt på omsætningen, mens mange mindre webshops meget vel kan ende med at lade livet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få Proshops-direktørens bud på, hvem der bliver de første ofre for Amazon
  • Forstå hvorfor han ikke mener, at Amazon kommer til kvæle Proshop
  • Få indsigt i Proshops-erfaringer med at konkurrere mod Amazon i Tyskland
994
5 min
Hos den danske elektronik-webshop Proshop er man overbevist om, at Amazon har sigtekornet rettet mod Danmark. Noget der vil få voldsomme konsekvenser for den danske e-handel, når den amerikanske gigant først trykker på aftrækkeren.

Selv for en spiller som Proshop, der med en omsætning på 950 millioner kroner er en af Danmarks førerende online-butikker, vil konkurrencen fra Amazon blive mærkbar, erkender Proshops administrerende direktør, Ivan Jæger Christiansen.

"Jeg tror ikke på, at det her kommer til at kvæle Proshop, men vi får en meget stor og meget dygtig konkurrent, og det vil være noget, som vi kommer til at mærke på omsætningen. For der er ingen tvivl om, at de også vil gå ind på vores kerneområde," siger han til Computerworld.

Han forudsiger dog en betydeligt mere krank skæbne for de mindre spillere på markedet, der ikke har tilstrækkelig stor volume.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect