Seks måder at fastholde dine dygtige it-folk på i et brandvarmt rekrutterings-marked

Det går over stok og sten i den danske it-branche, hvor der er rift om de dygtige it-folk. Det gør fastholdelse til en vigtig opgave. Her har du seks gode råd til at fastholde firmaets (nok) vigtigste aktiver, nemlig medarbejderne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
De danske it-virksomheder skriger efter arbejdskraft, og det vrimler med muligheder og tilbud på nye job til de bedste it-folk.

Det gør det til en vigtig opgave at holde fast i de dygtigste medarbejdere, så de ikke fristes til at acceptere et tilbud fra en konkurrent, som jo dermed kan rende med noget af det allervigtigste i en vidensbaseret organisation - nemlig en ansat.

Læs også: Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

Mens der kan være gode ting i at få nye medarbejdere ind, koster det altid dyrt at skifte en medarbejder ud. Det koster eksempelvis i uddannelse, oplæring og fald i produktivitet og engagement, ligesom det kan have en effekt på de tilbageværende medarbejdere.

Her har du seks vigtige ting, som du skal være opmærksom på, hvis du vil fastholde dine dygtige it-medarbejdere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S