Seks måder at fastholde dine dygtige it-folk på i et brandvarmt rekrutterings-marked

Det går over stok og sten i den danske it-branche, hvor der er rift om de dygtige it-folk. Det gør fastholdelse til en vigtig opgave. Her har du seks gode råd til at fastholde firmaets (nok) vigtigste aktiver, nemlig medarbejderne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
De danske it-virksomheder skriger efter arbejdskraft, og det vrimler med muligheder og tilbud på nye job til de bedste it-folk.

Det gør det til en vigtig opgave at holde fast i de dygtigste medarbejdere, så de ikke fristes til at acceptere et tilbud fra en konkurrent, som jo dermed kan rende med noget af det allervigtigste i en vidensbaseret organisation - nemlig en ansat.

Læs også: Lønniveauet er tårnhøjt - men BEC må bare betale: "Alting kan blive for dyrt, men hvis du gerne vil lave de løsninger, der er brug for, så er du nødt til at betale"

Mens der kan være gode ting i at få nye medarbejdere ind, koster det altid dyrt at skifte en medarbejder ud. Det koster eksempelvis i uddannelse, oplæring og fald i produktivitet og engagement, ligesom det kan have en effekt på de tilbageværende medarbejdere.

Her har du seks vigtige ting, som du skal være opmærksom på, hvis du vil fastholde dine dygtige it-medarbejdere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo