Morgen-briefing: I dag præsenterer Vestager sin skatte-plan / Spotify-stifter kan sælge aktier for 12 milliarder kroner / Stor iværksætter-fond lokker med 375 millioner dollar

I dag præsenterer Vestager sin skatte-plan. Spotify-stifter kan sælge aktier for 12 milliarder kroner. Stor iværksætter-fond lokker med 375 millioner dollar. Bankdata lander 17.500 kunder fra SDC.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne onsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

I dag præsenterer Vestager sin skatte-plan

Konkurrence-kommissær Margrethe Vestager (R) og EU-kommissionen præsenterer i dag udspillet til sin store skatte-plan, der sigter mod at tvinge de store internet-giganter til at betale skat i Europa.

Vi skrev tidligere på ugen om planen, som avisen Financial Times har haft adgang til. Men først senere i dag bliver det altså klart, hvad der præcist står i udspillet. Så stay tuned.

Du kan læse mere om planen her: EU og Margrethe Vestager klar med ny ‘digital beskatning’ - her er planen, der skal sætte en stopper for it-firmaernes skattefiduser.

Spotify-stifter kan sælge aktier for 12 milliarder kroner

Den svenske Spotify-stifter, 35-årige Daniel Ek, er ifølge selskabets vedtægter berettiget til at sælge 15,8 millioner aktier, når Spotify efter planen bliver børsnoteret 3. april, viser nye dokumenter.

De 15,8 millioner aktier har en anslået værdi i omegnen af to milliarder dollar - omkring 12 milliarder kroner - og er altså udtryk, hvad han ejer af Spotify. Daniel Ek er ikke forpligtet til at sælge sine aktier.

Ifølge Spotify forventer de nuværende aktionærer at sælge omkring 55,7 millioner af deres egne aktier til noteringen. De to stiftere, Daniel Ek og Martin Lorentzon, sidder tilsammen på mere end 80 procent af aktiekapitalen i firmaet.

Spotify - der får hostet hele sin tjeneste i Google Cloud - er i grove træk vurderet til at være omkring 19 milliarder dollar værd, men har endnu ikke sat nogen pris på aktierne til noteringen.

Stor iværksætter-fond lokker med 375 millioner dollar

Venture-fonden Eight Roads Ventures åbner sin tredje fond til såkaldte ‘scale-up’-virksomheder i Europa og Israel.

Selskabet meddeler, at fonden bliver på 375 millioner dollar - 2,7 milliarder kroner - som bliver målrettet investeringer i tech-firmaer, som ‘henvender sig til både forbrugere og erhverv’ samt virksomheder, der leverer it til sundhedssektoren og fintech.

"Vi ser mange ambitiøse iværksættere over hele kontinentet, men også en mangel på kompetent rådgivning inden for up-scaling samt erfaring med udvidelse af succesfulde virksomheder. Der kan vi levere den nødvendige kompetence, og derved forbedre deres chancer for succes,” lyder det fra Eight Roads Ventures.

Bankdata lander 17.500 kunder fra SDC

SDC mister med et slag 17.500 kunder, som nu stryger over til konkurrenten Bankdata.

De 17.500 kunder følger med Saxo Privatbank, som Alm. Brand netop har overtaget. 

Alm. Brand er medejer af Bankdata, mens Saxo Privatbank er medejer af SDC.

“Vi har valgt Bankdata, fordi sammenlægningen af kunder på én datacentral giver markante besparelser,” meddeler Kim Bai Wadstrøm, der er direktør i Alm. Brand.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S