Esbjerg kan blive Nordens helt store internet-knudepunkt

Flere og flere store internetkabler bliver i disse år trukket i land på den jyske vestkyst, der kan udvikle sig til at blive en nordisk internettrafik-hub.

Artikel top billede

Området omkring Esbjerg på den jyske vestkyst kan udvikle sig til at blive Nordens helt store knudepunkt for internet-trafik.

Det skriver fagbladet Ingeniøren.

I dag går en række internetkabler i land på den jyske vestkyst i et område, der strækker sig fra Esbjerg og op til Nørre Nebel nord for Varde, og ifølge Ingeniøren er nye kabler fra både Holland og USA på vej til den jyske vestkyst. 

Facebook og Google på vej med søkabel

Computerworld har tidligere fortalt, at Google, Facebook og virksomheden Aqua Comms i fællesskab er ved at anlægge et stortstilet søkabel, der går under navnet Havfrue, som skal forbinde Danmark og USA. Det ventes at kablet i 2019 vil gå i land ved Endrup tæt på Esbjerg.

Jan Hoogenboom, der er stifter af det hollandske datacenter-firma NL-ix fortæller til ingeniøren, at Danmark har en unik mulighed for at etablere sig som datacentertrafikpunkt, fordi der i forvejen går mange søkabler i land. Problemet er ifølge dog, at kablerne ofte er forbundet en privat udbyder, der ikke giver andre virksomheder mulighed for at udnytte kablernes kapacitet.

"Den udvikling skal vendes, og hvis Danmark skal fortsætte udviklingen som et centralt trafikknudepunkt for internetrafik, så er der brug for netværksneutrale datacentre i Esbjerg-området," siger Jan Hoogenboom til Ingeniøren.

Læs også: Så sårbart er det: Google og Facebooks nye Havfrue-søkabel til Danmark er tyndere end en dåsesodavand

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS