Google og Facebook bag nyt kæmpe-søkabel til Danmark: Rammer den danske kyst i 2019

Et nyt gigantisk amerikansk søkabel ved navn Havfrue rammer snart den danske vestkyst. Ifølge flere medier er det Google og Facebook, der samarbejder om etableringen af det nye kabel. Begge selskaber har købt datacenter-grunde i Danmark.

Artikel top billede

Det er Google og Facebook, der i samarbejde står bag det nye søkabel med navnet ”Havfrue”, som i 2019 vil gå i land i Endrup ved Esbjerg på det danske vestkyst.

Det skriver blandt andet Wall Street Journal.

Søkablet er blot et ud af i alt tre nye store søkabler, som Google planlægger at opføre i de kommende år.

De nye søkabler er angiveligt en del af Googles oprustning i selskabets cloud-krig mod Amazon og Microsoft.

Læs også: Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Udover kablet mellem USA og Danmark, planlægger Google også at anlægge et kabel mellem Los Angeles og Chile samt et tredje kabel, der skal forbinde Hong Kong med den amerikanske stillehavsø Guam.

”Samlet set ville disse investeringer forbedre vores netværk – verdens største – der vurderes til at levere op mod 25 procent af verdens internet-trafik,” skriver Ben Treynor Sloss, der står i spidsen for Googles cloud-platform i et blogindlæg.

Gør Danmark mere attraktiv

Brancheorganisationen Datacenter Industrien oplyser, at kablet vil fordoble datakapaciteten mellem USA og Danmark, og vil gøre Danmark til et væsentligt mere attraktivt sted at opføre datacentre.

”Vi får nu endnu bedre, internationale dataforbindelser, som også er en vigtig faktor for placeringen af nye datacentre," siger Henrik Hansen, direktør for Datacenter Industrien, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Flere datacenterplaner

Google og Facebook, der står bag det nye søkabel, har planer om opførsel af datacentre i Danmark.

Facebook er allerede i gang med at opføre et datacenter ved Odense, mens Google har opkøbt to datacentergrunde i Danmark.

Den ene grund er placeret ved Fredericia, mens den anden grund ligger i Aabenraa, hvor Apple også planlægger at opføre et datacenter.

Google har dog tidligere oplyst, at det er uvist om selskabet ønsker at opføre et datacentre på grunden - og i så fald hvornår.

I en udtalelse til dagbladet Information sidste år, lød det således fra Google:

“På nuværende tidspunkt har vi ikke planer om at bruge grunden, men vi vil sikre os muligheden for at ekspandere vores datacentre i Europa, hvis vores arbejde kræver det. Vi forventer dog ikke at tage nogen beslutninger i den nærmeste fremtid.”

Læs også: 
Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S