Google og Facebook bag nyt kæmpe-søkabel til Danmark: Rammer den danske kyst i 2019

Et nyt gigantisk amerikansk søkabel ved navn Havfrue rammer snart den danske vestkyst. Ifølge flere medier er det Google og Facebook, der samarbejder om etableringen af det nye kabel. Begge selskaber har købt datacenter-grunde i Danmark.

Artikel top billede

Det er Google og Facebook, der i samarbejde står bag det nye søkabel med navnet ”Havfrue”, som i 2019 vil gå i land i Endrup ved Esbjerg på det danske vestkyst.

Det skriver blandt andet Wall Street Journal.

Søkablet er blot et ud af i alt tre nye store søkabler, som Google planlægger at opføre i de kommende år.

De nye søkabler er angiveligt en del af Googles oprustning i selskabets cloud-krig mod Amazon og Microsoft.

Læs også: Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Udover kablet mellem USA og Danmark, planlægger Google også at anlægge et kabel mellem Los Angeles og Chile samt et tredje kabel, der skal forbinde Hong Kong med den amerikanske stillehavsø Guam.

”Samlet set ville disse investeringer forbedre vores netværk – verdens største – der vurderes til at levere op mod 25 procent af verdens internet-trafik,” skriver Ben Treynor Sloss, der står i spidsen for Googles cloud-platform i et blogindlæg.

Gør Danmark mere attraktiv

Brancheorganisationen Datacenter Industrien oplyser, at kablet vil fordoble datakapaciteten mellem USA og Danmark, og vil gøre Danmark til et væsentligt mere attraktivt sted at opføre datacentre.

”Vi får nu endnu bedre, internationale dataforbindelser, som også er en vigtig faktor for placeringen af nye datacentre," siger Henrik Hansen, direktør for Datacenter Industrien, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Flere datacenterplaner

Google og Facebook, der står bag det nye søkabel, har planer om opførsel af datacentre i Danmark.

Facebook er allerede i gang med at opføre et datacenter ved Odense, mens Google har opkøbt to datacentergrunde i Danmark.

Den ene grund er placeret ved Fredericia, mens den anden grund ligger i Aabenraa, hvor Apple også planlægger at opføre et datacenter.

Google har dog tidligere oplyst, at det er uvist om selskabet ønsker at opføre et datacentre på grunden - og i så fald hvornår.

I en udtalelse til dagbladet Information sidste år, lød det således fra Google:

“På nuværende tidspunkt har vi ikke planer om at bruge grunden, men vi vil sikre os muligheden for at ekspandere vores datacentre i Europa, hvis vores arbejde kræver det. Vi forventer dog ikke at tage nogen beslutninger i den nærmeste fremtid.”

Læs også: 
Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job