Google og Facebook bag nyt kæmpe-søkabel til Danmark: Rammer den danske kyst i 2019

Et nyt gigantisk amerikansk søkabel ved navn Havfrue rammer snart den danske vestkyst. Ifølge flere medier er det Google og Facebook, der samarbejder om etableringen af det nye kabel. Begge selskaber har købt datacenter-grunde i Danmark.

Artikel top billede

Det er Google og Facebook, der i samarbejde står bag det nye søkabel med navnet ”Havfrue”, som i 2019 vil gå i land i Endrup ved Esbjerg på det danske vestkyst.

Det skriver blandt andet Wall Street Journal.

Søkablet er blot et ud af i alt tre nye store søkabler, som Google planlægger at opføre i de kommende år.

De nye søkabler er angiveligt en del af Googles oprustning i selskabets cloud-krig mod Amazon og Microsoft.

Læs også: Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Udover kablet mellem USA og Danmark, planlægger Google også at anlægge et kabel mellem Los Angeles og Chile samt et tredje kabel, der skal forbinde Hong Kong med den amerikanske stillehavsø Guam.

”Samlet set ville disse investeringer forbedre vores netværk – verdens største – der vurderes til at levere op mod 25 procent af verdens internet-trafik,” skriver Ben Treynor Sloss, der står i spidsen for Googles cloud-platform i et blogindlæg.

Gør Danmark mere attraktiv

Brancheorganisationen Datacenter Industrien oplyser, at kablet vil fordoble datakapaciteten mellem USA og Danmark, og vil gøre Danmark til et væsentligt mere attraktivt sted at opføre datacentre.

”Vi får nu endnu bedre, internationale dataforbindelser, som også er en vigtig faktor for placeringen af nye datacentre," siger Henrik Hansen, direktør for Datacenter Industrien, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Flere datacenterplaner

Google og Facebook, der står bag det nye søkabel, har planer om opførsel af datacentre i Danmark.

Facebook er allerede i gang med at opføre et datacenter ved Odense, mens Google har opkøbt to datacentergrunde i Danmark.

Den ene grund er placeret ved Fredericia, mens den anden grund ligger i Aabenraa, hvor Apple også planlægger at opføre et datacenter.

Google har dog tidligere oplyst, at det er uvist om selskabet ønsker at opføre et datacentre på grunden - og i så fald hvornår.

I en udtalelse til dagbladet Information sidste år, lød det således fra Google:

“På nuværende tidspunkt har vi ikke planer om at bruge grunden, men vi vil sikre os muligheden for at ekspandere vores datacentre i Europa, hvis vores arbejde kræver det. Vi forventer dog ikke at tage nogen beslutninger i den nærmeste fremtid.”

Læs også: 
Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse