Google og Facebook bag nyt kæmpe-søkabel til Danmark: Rammer den danske kyst i 2019

Et nyt gigantisk amerikansk søkabel ved navn Havfrue rammer snart den danske vestkyst. Ifølge flere medier er det Google og Facebook, der samarbejder om etableringen af det nye kabel. Begge selskaber har købt datacenter-grunde i Danmark.

Artikel top billede

Det er Google og Facebook, der i samarbejde står bag det nye søkabel med navnet ”Havfrue”, som i 2019 vil gå i land i Endrup ved Esbjerg på det danske vestkyst.

Det skriver blandt andet Wall Street Journal.

Søkablet er blot et ud af i alt tre nye store søkabler, som Google planlægger at opføre i de kommende år.

De nye søkabler er angiveligt en del af Googles oprustning i selskabets cloud-krig mod Amazon og Microsoft.

Læs også: Nyt transatlantisk sø-kabel rammer Danmark: Kan bane vejen for nye datacentre

Udover kablet mellem USA og Danmark, planlægger Google også at anlægge et kabel mellem Los Angeles og Chile samt et tredje kabel, der skal forbinde Hong Kong med den amerikanske stillehavsø Guam.

”Samlet set ville disse investeringer forbedre vores netværk – verdens største – der vurderes til at levere op mod 25 procent af verdens internet-trafik,” skriver Ben Treynor Sloss, der står i spidsen for Googles cloud-platform i et blogindlæg.

Gør Danmark mere attraktiv

Brancheorganisationen Datacenter Industrien oplyser, at kablet vil fordoble datakapaciteten mellem USA og Danmark, og vil gøre Danmark til et væsentligt mere attraktivt sted at opføre datacentre.

”Vi får nu endnu bedre, internationale dataforbindelser, som også er en vigtig faktor for placeringen af nye datacentre," siger Henrik Hansen, direktør for Datacenter Industrien, ifølge en pressemeddelelse.

Læs også: Datacentre vælter ind over landets grænser: Danmark kan blive hjemsted for de motorer der driver internettet

Flere datacenterplaner

Google og Facebook, der står bag det nye søkabel, har planer om opførsel af datacentre i Danmark.

Facebook er allerede i gang med at opføre et datacenter ved Odense, mens Google har opkøbt to datacentergrunde i Danmark.

Den ene grund er placeret ved Fredericia, mens den anden grund ligger i Aabenraa, hvor Apple også planlægger at opføre et datacenter.

Google har dog tidligere oplyst, at det er uvist om selskabet ønsker at opføre et datacentre på grunden - og i så fald hvornår.

I en udtalelse til dagbladet Information sidste år, lød det således fra Google:

“På nuværende tidspunkt har vi ikke planer om at bruge grunden, men vi vil sikre os muligheden for at ekspandere vores datacentre i Europa, hvis vores arbejde kræver det. Vi forventer dog ikke at tage nogen beslutninger i den nærmeste fremtid.”

Læs også: 
Her er historien om Googles hemmelige 'Project Earth' - og forbindelsen til Fredericia

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S