Prisbelønnede It-afdelingen solgt: Overtaget af fremadstormende it-virksomhed fra Herning

Vinderen af Computerworld-prisen "Årets It-komet" er netop blevet solgt.

Artikel top billede

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig," sagde administrerende direktør for It-afdelingen for nylig til Computerworld.

Hørsholm-virksomheden It-afdelingen, som Computerworld sidste år kårede til "Årets It-komet", er blevet solgt til den herningensiske it-virksomhed It Relation.

Det fremgår af CVR-registreret.

It-afdelingen har knap 40 ansatte, og har gennem de seneste år fremvist imponerende væksttal, og alene i perioden 2013 til 2016 blev virksomhedens bundlinje ti-doblet.

Læs også: Her er den danske it-branches største komet: Har 10-doblet bundlinien på blot fire år

Aftagende vækst

Computerworld kunne dog for nylig fortælle, at i det seneste regnskabsår er den eksplosive vækst er aftaget for It-afdelingen. 

I den forbindelse sagde administrerende direktør Dennis Nørgaard.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig. Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra dedygtigste hoveder, og når vi flytter dem ud af produktionen, så kan vi ikke sælge dem, og det er konsulenttimer, der går direkte på bundlinjen. Derudover har det slået os, at vi ikke har haft nok projekter henover sommeren, så der har vi haft for mange tomgangstimer," sagde han til Computerworld.

IT Relation, der har overtaget It-afdelingen, har i dag 380-ansatte, der er fordelt på otte afdelinger.

I det seneste regnskab havde IT Relation et overskud på 37,8 millioner kroner, og gennem den seneste tid har den jyske virksomhed været på et mindre opkøbttogt. 

It Relation har blandt andet købt selskaberne AC Intellicom, Advizor IT, Front-Data Danmark, DSI-Next og Softcom Solutions. 

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks