Prisbelønnede It-afdelingen solgt: Overtaget af fremadstormende it-virksomhed fra Herning

Vinderen af Computerworld-prisen "Årets It-komet" er netop blevet solgt.

Artikel top billede

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig," sagde administrerende direktør for It-afdelingen for nylig til Computerworld.

Hørsholm-virksomheden It-afdelingen, som Computerworld sidste år kårede til "Årets It-komet", er blevet solgt til den herningensiske it-virksomhed It Relation.

Det fremgår af CVR-registreret.

It-afdelingen har knap 40 ansatte, og har gennem de seneste år fremvist imponerende væksttal, og alene i perioden 2013 til 2016 blev virksomhedens bundlinje ti-doblet.

Læs også: Her er den danske it-branches største komet: Har 10-doblet bundlinien på blot fire år

Aftagende vækst

Computerworld kunne dog for nylig fortælle, at i det seneste regnskabsår er den eksplosive vækst er aftaget for It-afdelingen. 

I den forbindelse sagde administrerende direktør Dennis Nørgaard.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig. Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra dedygtigste hoveder, og når vi flytter dem ud af produktionen, så kan vi ikke sælge dem, og det er konsulenttimer, der går direkte på bundlinjen. Derudover har det slået os, at vi ikke har haft nok projekter henover sommeren, så der har vi haft for mange tomgangstimer," sagde han til Computerworld.

IT Relation, der har overtaget It-afdelingen, har i dag 380-ansatte, der er fordelt på otte afdelinger.

I det seneste regnskab havde IT Relation et overskud på 37,8 millioner kroner, og gennem den seneste tid har den jyske virksomhed været på et mindre opkøbttogt. 

It Relation har blandt andet købt selskaberne AC Intellicom, Advizor IT, Front-Data Danmark, DSI-Next og Softcom Solutions. 

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg