Prisbelønnede It-afdelingen solgt: Overtaget af fremadstormende it-virksomhed fra Herning

Vinderen af Computerworld-prisen "Årets It-komet" er netop blevet solgt.

Artikel top billede

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig," sagde administrerende direktør for It-afdelingen for nylig til Computerworld.

Hørsholm-virksomheden It-afdelingen, som Computerworld sidste år kårede til "Årets It-komet", er blevet solgt til den herningensiske it-virksomhed It Relation.

Det fremgår af CVR-registreret.

It-afdelingen har knap 40 ansatte, og har gennem de seneste år fremvist imponerende væksttal, og alene i perioden 2013 til 2016 blev virksomhedens bundlinje ti-doblet.

Læs også: Her er den danske it-branches største komet: Har 10-doblet bundlinien på blot fire år

Aftagende vækst

Computerworld kunne dog for nylig fortælle, at i det seneste regnskabsår er den eksplosive vækst er aftaget for It-afdelingen. 

I den forbindelse sagde administrerende direktør Dennis Nørgaard.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig. Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra dedygtigste hoveder, og når vi flytter dem ud af produktionen, så kan vi ikke sælge dem, og det er konsulenttimer, der går direkte på bundlinjen. Derudover har det slået os, at vi ikke har haft nok projekter henover sommeren, så der har vi haft for mange tomgangstimer," sagde han til Computerworld.

IT Relation, der har overtaget It-afdelingen, har i dag 380-ansatte, der er fordelt på otte afdelinger.

I det seneste regnskab havde IT Relation et overskud på 37,8 millioner kroner, og gennem den seneste tid har den jyske virksomhed været på et mindre opkøbttogt. 

It Relation har blandt andet købt selskaberne AC Intellicom, Advizor IT, Front-Data Danmark, DSI-Next og Softcom Solutions. 

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension