Prisbelønnede It-afdelingen solgt: Overtaget af fremadstormende it-virksomhed fra Herning

Vinderen af Computerworld-prisen "Årets It-komet" er netop blevet solgt.

Artikel top billede

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig," sagde administrerende direktør for It-afdelingen for nylig til Computerworld.

Hørsholm-virksomheden It-afdelingen, som Computerworld sidste år kårede til "Årets It-komet", er blevet solgt til den herningensiske it-virksomhed It Relation.

Det fremgår af CVR-registreret.

It-afdelingen har knap 40 ansatte, og har gennem de seneste år fremvist imponerende væksttal, og alene i perioden 2013 til 2016 blev virksomhedens bundlinje ti-doblet.

Læs også: Her er den danske it-branches største komet: Har 10-doblet bundlinien på blot fire år

Aftagende vækst

Computerworld kunne dog for nylig fortælle, at i det seneste regnskabsår er den eksplosive vækst er aftaget for It-afdelingen. 

I den forbindelse sagde administrerende direktør Dennis Nørgaard.

"Bundlinjen er ikke noget at råbe hurra for, hvis jeg skal være helt ærlig. Der er to årsager: Den ene er, at vi har bygget vores datacenter i Silkeborg, og det krævede ret meget arbejde fra dedygtigste hoveder, og når vi flytter dem ud af produktionen, så kan vi ikke sælge dem, og det er konsulenttimer, der går direkte på bundlinjen. Derudover har det slået os, at vi ikke har haft nok projekter henover sommeren, så der har vi haft for mange tomgangstimer," sagde han til Computerworld.

IT Relation, der har overtaget It-afdelingen, har i dag 380-ansatte, der er fordelt på otte afdelinger.

I det seneste regnskab havde IT Relation et overskud på 37,8 millioner kroner, og gennem den seneste tid har den jyske virksomhed været på et mindre opkøbttogt. 

It Relation har blandt andet købt selskaberne AC Intellicom, Advizor IT, Front-Data Danmark, DSI-Next og Softcom Solutions. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S