DSB annullerer afgørende del af kæmpe WiFi-udbud på grund af simpel tastefejl: "En enormt ærgerlig fejl," lyder det fra DSB

En kendelse fra Klagenævnet for Udbud får DSB til at annullere afgørende del af kæmpe WiFi-udbud. Årsagen er en simpel tastefejl i udbudsmaterialet, hvor der manglede et enkelt ord. "En enormt ærgerlig fejl," lyder det fra DSB.

Artikel top billede

Foto: René Strandbygaard (Foto: René Strandbygaard/DSB)

Premium Kun for abonnenter
Togpassagerernes tålmodighed testes for alvor, når det kommer til implementeringen af DSB's famøse WiFi-projekt. 

Sidste år gik DSB i udbud med en samlet løsning på passagerernes WiFi-kvaler til en værdi på ikke mindre end 426 millioner kroner, men alt er ikke gået som det skulle.

En kendelse fra Klagenævnet for Udbud fastslår, at en del af udbuddet nu skal gå om.

Årsagen er en simpel tastefejl i dele af udbudsmaterialet, hvor et enkelt ord i formuleringerne betyder, at en afgørende del af udbuddet nu ramler sammen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S