Morgen-briefing: Investorer sagsøger Facebook for datahøst / Dansk kaffekonge forstår ikke frygten for Amazon / Twitter-topchef: Bitcoin kan blive eneste valuta / Video viser Uber-bil drøne lige ind i fodgænger

Investorer sagsøger Facebook for datahøst. Dansk kaffekonge forstår ikke frygten for Amazon. Twitter-topchef: Bitcoin kan blive eneste valuta. Video viser Uber-bil drøne lige ind i fodgænger. Kinesisk it-gigant skovler penge ind. Toyota stopper alle testkørsler af selvkørende biler i USA.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen fra Computerworld. Her kommer overblikket over it-nyhederne torsdag morgen v/ morgen-briefing-bestyrer Dan Jensen.

Investorer sagsøger Facebook for datahøst

Der gik kun nogle timer fra afsløringen af, at 50 millioner Facebook-brugeres data var blevet høstet, til det første sagsanlæg lå klar i en amerikansk domstol.

Sagsøgerne er en række aktionærer, som mener, at deres investering i Facebook er blevet mindre værd på grund af afsløringerne, der da rigtigt nok også har fået aktiekursen til at falde. Mandag faldt den emd 5,2 procent, tirsdag med 2,6 procent.

Du kan læse mere om afsløringerne her: Facebook hårdt ramt af data-skandale: Er der øget kontrol og lov-stramninger på vej efter misbrug af 50 millioner brugeres data?

Mark Zuckerberg udtalte sig iøvrigt i aftes for første gang om skandalen. 

denne post på Facebook beskriver han sit syn på sagen og undskylder for det hele. Han vil senere i dag give interview til CNN, skriver han.

Dansk kaffekonge forstår ikke frygten for Amazon

Direktøren i kaffevirksomheden Real Coffee, Lars Mansfeld-Giese, forstår ikke den frygt for Amazon, som åbenbart hersker flere steder. 

Han råder ifølge Børsen mindre og mellemstore danske virksomheder til at ‘omfavne og udnytte’ mulighederne i Amazon.

“Det er en "once-in-a-lifetime" mulighed for danske producenter, som ikke har haft kræfterne til at nå eksportmarkederne på egen hånd. Vi taler ikke tysk og ved ikke særligt meget om det tyske marked, men vi sælger immervæk 1,8 millioner kapsler økologisk kaffe hvert år til tyskerne, alene fordi vi har vores kapsler på Amazon Tyskland,” siger han til avisen.

Læs også: Stor dansk webshop om Amazons mulige entre i Danmark: "Nogle webshops kommer til at dø"

Twitter-topchef: Bitcoin kan blive eneste valuta

Twitters topchef, Jack Dorsey, tror, at bitcoin kan blive verdens førende, universelle valuta.

“Verden vil en dag have én valuta, internettet vil have én valuta. Jeg tror personligt, at det vil blive bitcoin. Og det vil ske i løbet af 10 år, men men hurtigere,” siger han til Times.

Bitcoin gik sin sejrsgang i efteråret og vinteren, hvor kursen strøg op på over 20.000 dollar for en enkelt bitcoin. 

Siden er kursen dykket ret markant til i dag under 9.000 dollar.

Den har hele tiden været fulgt af mange meninger og holdninger til dens formåen og fremtidsudsigter.

Video viser Uber-bil drøne lige ind i fodgænger

En ny video fra den selvkørende Uber-testbil, der i weekenden dræbte en fodgænger i den amerikanske by Tempe, viser, at bilen ikke sagtnede farten eller forsøgte at undvige, inden den ramte fodgængeren.

Derimod drønede den lige i hende med cirka 65 kilometer i timen, viser videoen.

Uber-bilen havde en chauffør ombord, som skulle gribe ind i nødstilfælde.

Videoen viser, at chaufføren, den 44-årige Rafaela Vasquez, kigger ned i det øjeblik, hvor ulykken sker. Det er mørkt udenfor, og spørgsmålet er, om hun kunne have nået at reagere alligevel.

Det er politiet i Tempe, der har offentliggjort videoen fra bilen på Twitter, som du kan se her (videoen stopper et splitsekund før impact, men vær advaret alligevel.)

Læs også: Uber suspenderer alle test-kørsler efter første trafikdrab med selvkørende Volvo

Kinesisk it-gigant skovler penge ind

Pengene brøler ind i kinesiske it-kæmpe Tencents i forvejen store pengetank. 

Selskabets indtjening i 2017 er mere end fordoblet i forhold til 2016 til 21,6 milliarder yuan, hvilket svarer til 20,7 milliarder kroner. Og det er altså indtjening og ikke omsætning.

Tencent beskæftiger sig med med mange forskellige områder. Langt størstedelen af selskabets omsætning kommer fra spilsektoren.

Salget af det vildt populære spil Honor of Kings er eksempelvis steget med 56 procent.

Toyota stopper alle testkørsler af selvkørende biler i USA

Toyota stopper med omgående virkning al testkørsel af selvkørende biler på amerikanske veje, efter en selvkørende Uber-bil i weekenden kørte en kvindelig fodgænger ihjel.

Toyota begrunder beslutningen - som kan blive kortvarig - med hensyn til selskabets test-chauffører. 

Andre bilfirmaer meddeler, at de vil fortsætte med deres testkørsler. Det vil Toyota iøvrigt også på selskabets lukkede baner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS